VYBERTE SI REGION

V Bělči chtějí silnici bez těžkých kamionů

Běleč, Tábor - Chtějí zakázat kamiony na své silnici. Odbor dopravy jim v tom brání.

23.9.2016
SDÍLEJ:

V Bělči kamiony nechtějíFoto: Archiv Deník

Snaha bělečského starosty Stanislava Šmejkala zakázat kamionům vjezd na místní komunikaci a silnici III. třídy v osadě Bzová, připomíná stále více boj s větrnými mlýny.

„Jako obec jsme už několikrát žádali o stanovení místní úpravy provozu na silnici III. třídy a místní komunikaci v místní části Bzová. Naše žádosti ale pokaždé skončily neúspěchem," říká bělečský starosta Stanislav Šmejkal.

Podle něj je provoz těžké nákladní dopravy pro občany nejen obtěžující, ale i nebezpečný. „V Bzové je v táhlé zatáčce postavena autobusová zastávka podle norem z roku 1992 včetně přechodu pro chodce, který byl ale v roce 2011 zrušen, následně dokonce zatřen barvou, ale lidé tudy chodí dál. Komunikace navíc propojuje jednotlivé části Bzové. Po silnici a navazující komunikaci je čilý pěší a cyklistický provoz," vysvětluje Stanislav Šmejkal, proč považuje silnici za nebezpečnou a požaduje její uzavření pro těžkou nákladní dopravu.

Další problém vidí i v návazné místní komunikaci, která není šířkou ani nosností vhodná pro kamionový provoz.

Za největší paradox považuje starosta fakt, že silnici sice obec vlastní, ale nemůže o ni rozhodovat. Komunikaci musí udržovat v provozuschopném stavu pro kamiony, které v obci nechce.

Při posledním podání už vypadala situace pro Bzovou nadějně. „Správa údržby silnic, jakožto vlastník silnice třetí třídy, vydala k omezení kamionové dopravy souhlasné stanovisko a vyjádření od dopravního inspektorátu přišlo až po zákonem stanovené lhůtě, takže by se k němu nemělo přihlížet," přibližuje poslední dění v této záležitosti Stanislav Šmejkal.

Ten proto počítal i se souhlasem odboru dopravy táborské radnice, který je k tomu příslušný. „Ale nestalo se tak. Přišel mi dopis, že Městský úřad Tábor, odbor dopravy nebude stanovovat místní úpravu provozu, tedy, že zákaz vjezdu kamionů nepovolí. A odvolávají se na stanovisko Policie ČR," kroutí hlavou starosta.

Podle vedoucího táborského oddělení státní správy komunikací a veřejné dopravy Eduarda Chalupy ale jeho úřad jinak postupovat nemohl. „K našemu konečnému stanovisku musíme mít ve spise i vyjádření Policie České republiky, to zda přišlo v řádném termínu nebo po něm, ale nedokážu říci, protože my jsme o něj nežádali, protože toto už udělala obec. Policii jsme pouze informovali, že své stanovisko musí sdělit i nám. Pokud má pan Šmejkal pocit, že policie lhůtu zmeškala, musí to řešit sám právní cestou," konstatuje Eduard Chalupa.

Ve stanovisku dopravního inspektorátu, který má redakce k dispozici, je jako důvod nesouhlasné pozice uvedeno, že v lokalitě není jiná vhodná komunikace, kam by bylo možné dopravu přesunout. Píše se v něm, že dopravně technický stav souběžné silnice druhé třídy přes Elbančice a zejména její šířkové uspořádání, je horší než stav silnic, na kterých má být vjezd omezen.

Z rozhodnutí odboru dopravy je bělečský starosta zklamaný, ale nevzdává se. „Předal jsem věc našemu právníkovi, aby posoudil, zda je správné, že se rozhodovalo na základě pozdě vydaného policejního stanoviska a sám zahajuji boj na politické úrovni." dodává Stanislav Šmejkal.

Autor: Redakce

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO
Slávisté se radují z prvního gólu, který zařídil Muris Mešanovič

Slávisté po letech dobyli Letnou. Derby na Spartě vyhráli 2:0

Praha /FOTOGALERIE/ - Fotbalisté Slavie nečekaně vyhráli pražské derby na Spartě 2:0. Skóre šlágru 8. ligového kola otevřel v 62. minutě Bosňan Muris Mešanovič, který napravil neproměněnou penaltu z třetí minuty nastavení první půle, a v 79. minutě přidal pojistku Jaromír Zmrhal.

Odvrácená tvář potravinových doplňků

Jsou snadno dostupné a slibují úlevu od mnoha obtíží a problémů. Výrobci je prezentují jako „přírodní prostředky" a vzbuzují u klientely falešný pocit neškodnosti a bezpečí. Ve skutečnosti číhá v chabě regulovaných vodách trhu s potravinovými doplňky na konzumenty celá řada nebezpečí.

Premiér podpořil zachování výroby letadel L-410 v Kunovicích

Zlín - Premiér Bohuslav Sobotka dnes podpořil při návštěvě Zlínského kraje zachování výroby letadel L-410 firmy Aircraft Industries (AI) v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Zaměstnanci továrny minulý týden ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli obavě z útlumu výroby a jejího převedení do Ruska, odkud jsou majitelé firmy. Odvolali ji v pátek poté, co společnost podle odborářů uhradila závazky v podobě dluhů na benefitech vůči zaměstnancům. O budoucnosti firmy se bude v pondělí jednat v Praze. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je situace vážná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies