Dobrou zprávou pro chovatele je, že na území většiny měst a obcí na Jindřichohradecku se v tomto směru v letošním roce nechystá žádné zdražení. Navlas stejné částky jako vloni zaplatí podle tajemníka městského úřadu Karla Přibyla také majitelé psů v Jindřichově Hradci.
Ti musí tuto svou povinnost splnit nejpozději do konce května, a to třemi různými způsoby. Tím nejjednodušším je určitě zajít osobně na pokladnu městského úřadu 
v Klášterské ulici, kde lze zaplatit buď hotově nebo kartou. Peníze je však možné převést přímo na účet města, či je zaslat klasickou poštovní poukázkou. V takovém případě má každý variabilní symbol uveden na pokladním dokladu. Pokud pokladní doklad z předchozího roku nemá, může se dotázat na telefonním čísle 384 351 133.

termíny poplatků ze psůPlatit se musí za každého psa staršího tří měsíců, takže ta nejmenší štěňata jsou osvobozená. „Povinnost vzniká vždy od následujícího měsíce, kdy pes dovršil tohoto věku, nebo se stal majetkem toho kterého občana. Pokud si ale psa pořídíte v průběhu roku, zaplatíte samozřejmě jen poměrnou část. Tak je to samozřejmě i v případě, že se například přestěhujete z paneláku do rodinného domu. Pak se to za ten rok rozdělí zvlášť podle příslušných tarifů," vysvětlil tajemník Karel Přibyl.

Poplatek je totiž v Hradci odstupňován. Nejméně zaplatí obyvatelé místních částí a nejvíce ti v panelácích a bytových domech.

V Jindřichově Hradci je také vyšší sazba za druhého a každého dalšího psa. Pouze polovinu za toho prvního pak zaplatí osoby, které pobírají starobní, vdovský či sirotčí důchod.

„V případě, že vám pejsek zemře nebo jej prodáte, o poplatek rozhodně nepřijdete. „Do patnácti dnů je takovou událost potřeba nahlásit a poměrnou část poplatku potom vracíme," upřesnil tajemník jindřichohradeckého městského úřadu Karel Přibyl.

Úklid hromádek
„S poplatky za psy jsme smíření, i když sáčky na exkrementy je od města docela málo. Za vybrané peníze by město mělo zajistit lepší úklid a také nainstalovat více košů, kam by šlo naplněný pytlík odložit, aby s ním člověk nemusel chodit celou procházku," míní Hana Solařová z Hradce. Doplňuje, že její rodiče mají psa jenom na zahradě, nechodí s ním na procházky a stejně také platí poplatky.

Psi v Třeboni
Zdražovat se ale nebude ani v Třeboni, jak ubezpečila tisková mluvčí tamní radnice Jitka Bednářová. „Poplatek ze psů platí držitel psa, tedy fyzická nebo právnická osoba, která má trvalý pobyt nebo sídlo na území města Třeboně. Poplatek se platí ze psů starších třech měsíců a splatnost je do 31. Března," uvedla Jitka Bednářová. Stejně jako v Hradci je i v Třeboni taxa odstupňovaná podle bydliště.
„Její výše se pohybuje v rozmezí základní sazby od 300 korun za jednoho psa do 1000 korun. Vyšší sazba platí v centru města a v bytových domech s více než čtyřmi bytovými jednotkami. Naopak snížená platí v místních částech a méně platí též důchodci," doplnila tisková mluvčí.

Vesnice levnější
Pokud se vám takové poplatky zdají příliš vysoké, nezbývá, než se odstěhovat někam na vesnici, kde jsou daleko nižší než v městských aglomeracích.

Je to například i případ Jarošova nad Nežárkou, kde vás bude váš chlupatý přítel stát ročně pouhou stovku. I zde však museli, jak informoval starosta obce Bohumil Rod, sáhnout v minulých letech k jednomu opatření, které znevýhodnilo majitele početnějších smeček. „Po zkušenostech s mediálně známou kauzou množírny psů v naší obci se za druhého psa platí dvě stě korun a za třetího a každého dalšího tři sta. Na druhou stranu jsou však od poplatku zproštěni lidé žijící na samotách," poznamenal jarošovský starosta.