Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Prefě Hubenov pracují odborníci. Na beton

Hubenov /ROZHOVOR/ - Výrobky společnosti Prefa Hubenov jsou součástí mnoha známých staveb po celém kraji i za jeho hranicemi. Po schodištích z Prefy, podniku sídlícího nedaleko Kaplice, kde lidé nacházejí práci už od roku 1978, chodí například obyvatelé nově postavených bytových domů 
v Českých Budějovicích.

27.11.2013
SDÍLEJ:

Beton se v Hubenově vyrábí už od 70. let minulého století. Zaměstnanci Prefy Hubenov v současné době pracují v pěti halách, z nichž tři jsou výrobní, v další se připravují ocelové výztuže a poslední slouží jako míchací centrum.Foto: Foto: archiv Prefy Hubenov

Historii a budoucnost firmy, ale také její výrobní program, přibližuje v rozhovoru jednatel společnosti inženýr Jaromír Janáček.

Betonové prefabrikáty se v Hubenově vyráběly už před revolucí. Změnila se za tu dobu nějak konkrétní nabídka vašich produktů?

Výstavba areálu betonárky 
v Hubenově začala v roce 1978. Do revoluce podnik fungoval jako odštěpný závod Agrokombinátu Šumava, a tak se tady vyráběly hlavně prefabrikáty pro zemědělství. Tedy silážní žlaby, jímky nebo stáje pro dobytek. Od roku 1994 podniká v areálu společnost Prefa Hubenov, tedy firma, kterou v současné době rovným dílem spoluvlastní dva čeští majitelé. Výrobní program se trochu obměnil, vedle prefabrikátů pro zemědělství dodáváme prefabrikáty na stavby bytové, občanské i průmyslové, například schodiště, stropy, skelety výrobních hal. Kromě toho zajišťujeme i dodávku betonu a betonářské výztuže.

Patří mezi vaše zákazníky spíše větší firmy, nebo i jednotlivci, třeba ti, co si svépomocí staví rodinný dům?

Mezi našimi zákazníky převažují stavební firmy z našeho regionu, ale zboží dodáváme i do dalších koutů České republiky, do Prahy, Ostravy i dalších míst. Beton nebo betonové prefabrikáty dodáváme i jednotlivcům právě na výstavbu rodinných domů. A protože se naše firma nachází blízko hranic, dodáváme zboží rovněž do Rakouska a Německa.

Jak se za ty roky, po které se beton v Hubenově vyrábí, změnil způsob výroby betonových prefabrikátů? Je dnes ekonomičtější a šetrnější k životnímu prostředí?

Rozhodně je. Původní výrobní zařízení jsme postupně zmodernizovali. Například do roku 2009 se datuje pořízení nového míchacího centra - to původní bylo nevyhovující, pod širým nebem, nyní máme míchací centrum pod střechou, což přináší úspory energií. Také se snažíme modernizovat osvětlení, velkou investici tohoto druhu plánujeme na příští rok, kdy vyměníme současné zdroje světla za nové, úspornější. Postupně rovněž rekonstruujeme výrobní haly, aby byly méně náročné na vytápění. Jsou vesměs z 80. let minulého století, kdy nároky na zateplení nebyly takové jako dnes. A je to znát. I když jsme rozšířili zastavěnou plochu, spotřeba plynu klesá. Plyn jsme zavedli v roce 2007, dříve se u nás topilo koksem. Také jsme jako vůbec první 
v osadě Hubenov, kde naše firma sídlí, před lety zprovoznili čističku odpadních vod. Až donedávna totiž v Hubenově nebyla veřejná kanalizace.

Na jak velké ploše dnes vyrábíte?

Máme tři výrobní haly na betonové prefabrikáty, jednu halu, kde zaměstnanci připravují ocelové výztuže, a další halu, ve které vzniklo již zmíněné míchací centrum společně se skladem materiálu. Celková rozloha výrobních a skladovacích prostor činí asi tři tisíce metrů čtverečních.

Kolika lidem dáváte práci?


Přes zimu máme asi 50 stálých zaměstnanců, od jara do podzimu se jejich počet zvyšuje na 70 až 80. Je to dáno sezonností ve stavebnictví. Když je příznivé počasí, máme zkrátka zakázek více. Na sezonu vždy přijímáme pracovníky na dobu určitou a pokud se osvědčí, mají u nás práci jistou i v následujícím roce. Těm nejlepším pak nabízíme trvalý pracovní poměr.

Mají u vás zaměstnanci šanci získat kromě jistoty pravidelného příjmu ještě některé další výhody?


Těm pracovníkům, kteří nežijí přímo v Hubenově, se snažíme zajistit dopravu do zaměstnání a zpátky domů za výhodných podmínek. Zajišťujeme rovněž závodní stravování přímo v Hubenově. 
A protože zaměstnáváme hodně svářečů, kterých je na trhu práce nedostatek, posíláme je na odborná školení, aby měli pro výkon své práce potřebnou kvalifikaci. Nabízíme i další školení pro zaměstnance na jiných pozicích. I vzhledem k tomu, že 
si naše pracovníky tímto způsobem vychováváme a investujeme do nich peníze 
i úsilí, se je snažíme u nás udržet. Někteří z nich v Hubenově práci mají už od doby, kdy tady výrobní areál vznikl. Samozřejmostí jsou také různé příplatky ke standardnímu platu, třeba nyní na Vánoce dostávají zaměstnanci zvláštní odměnu. Většina lidí u nás pracuje ve výrobě, kromě toho máme i 13 technicko-hospodářských pracovníků, kteří zajišťují řízení firmy a administrativní práce.

Hledáte v současné době další pracovníky?

Ano, zaměstnanců máme 
v současné době nedostatek. Náš obor je specifický, neexistuje pro něj žádný speciální učební obor, a tak hledáme hlavně manuálně zručné lidi, kteří se nebojí fyzicky náročnější práce. Mohou to být uchazeči vyučení v oborech opravář zemědělských strojů, zedník, truhlář, uplatnění nabízíme i strojařům.

Jestliže výrobky vaší firmy dodáváte do různých koutů České republiky, zaměstnáváte i řidiče?

Ano, máme vlastní autodopravu. Konkrétně čtyři speciální nákladní auta určená na přepravu betonu a také autojeřáb určený hlavně na montáž betonových prefabrikátů. Tuto montáž mohou dle přání zákazníka přímo na místě stavby zajistit naše vlastní montážní čety. Autojeřáb pronajímáme podle možností také na zajištění prací, které přímo nesouvisejí s naším výrobním programem.

Logo vaší firmy může být zejména obyvatelům Kaplicka povědomé z různých pozvánek na kulturní akce nebo sportovní utkání, kde je vyobrazeno mezi sponzory. Jaké organizace tedy podporujete?

Snažíme se poskytovat prostředky především kulturním a sportovním organizacím. Podporujeme tedy například Kulturní a informační centrum v Kaplici, fotbalový klub v Kájově, také SK Badminton Český Krumlov. Přispíváme i na činnost Kynologického klubu Spáleniště u Přední Výtoně, kde se cvičí psi pro záchranářské práce, dále podporujeme hasiče v Holubově a spolupracujeme s hasiči z Hubenova, kteří mají v sousedství naší společnosti své zázemí a když něco potřebují oni nebo naopak my, vždy se domluvíme.

Budou se betonové prefabrikáty v Hubenově vyrábět i za deset nebo dvacet let?

Výrobní program plánujeme zachovat i pro další období. Rádi bychom ale postupně vylepšovali náš výrobní závod. V plánu máme zvětšit a zmodernizovat jednu ze současných výrobních hal. Také se každý rok snažíme obnovit část výrobního zařízení. I s ohledem na fakt, že práce 
u nás je fyzicky poměrně náročná, a tak bychom našim zaměstnancům rádi trochu ulehčili právě s pomocí modernějších výrobních technologií. Jen v rovině plánů snad nezůstane záměr alespoň částečně omladit náš vozový park - chceme pořídit zatím jeden nový automobil určený pro transport betonu. A konečně - vzhledem k tomu, jak roste poptávka po našich montážních četách - máme plán vybavit montážníky novým zařízením, které by jim usnadnilo práci.

Autor: Martin Tröster

27.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
U Hrabyně se 18. září sesunula část gabionové stěny u silnice I/11, fotografie z 25. zaří 2017.
2 7

Spadlá gabionová zeď na Opavsku? Na řešení nemá nikdo zájem, říká expertka

Vrah z Doubice u děčínského soudu.
1 7

Doubický vrah svého činu lituje. Lidé ho znali jako nekonfliktního vegetariána

VIDEO: Stočtyřicítkou přes Velké Losiny. Narkomani bourali, v autě měli varnu

Divoká automobilová honička se odehrála mezi policií a skupinou narkomanů v okolí Velkých Losin na Šumpersku. V havarovaném voze policiste objevili varnu pervitinu, sám řidič měl v krvi stopy drogy.

Pomoc je pomalá, kritizuje hurikánem zničené Portoriko USA. Trump to odmítá

Donald Trump se zastal své administrativy, která čelí kritice, že federální pomoc Portoriku zasaženému hurikánem Maria je příliš pomalá. Podle něj úřady odvádějí "opravdu dobrou práci". 

Ať se se mnou lidé rozloučí šampaňským a svíčkou, řekla mi Květa Fialová

/ROZHOVOR/ O skonu Květy Fialové se herec Slováckého divadla a její kamarád Josef Kubáník dozvěděl od její dcery Zuzany o půl sedmé ráno, bezprostředně po tom, co Květa Fialová zemřela. Ještě spal, když mu zazvonil telefon.

Podvody s tachografy? Na kamiony si policisté posvítí díky novým zařízením

/FOTOGALERIE/ Rozbité cesty a vyježděné koleje, tak se podepíší přetížené kamiony na stavu mnohých silnic. Unavený řidič za volantem takového kolosu pak může být smrtelná kombinace. Policie v úterý při kontrole kamionů převzala od krajského úřadu v Brně několik zařízení, která jí mají pomoct v boji proti řidičům porušujícím předpisy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení