VYBERTE SI REGION

Ve Staré Hlíně na Jindřichohradecku se zvyšuje hráz

Jindřichohradecko - Zatímco v jiných místech kraje voda spíš opadává, na Třeboňsku byl v pondělí v 16 hodin vyhlášený stav ohrožení a předpokládá se, že by měla voda dorazit v úterý. Podle starosty města a předsedy protipovodňové komise Jiřího Houdka se od úterního  rána připravuje navýšení protipovodňové hráze ve Staré Hlíně, která se začala budovat již v pondělí.

4.6.2013
SDÍLEJ:

Velká voda ve Staré Hlíně.Foto: Vladimír Janíček

"Připravujeme se na navýšení objemu vypouštěného z rozvodí do Staré řeky a na Rožmberk. Proto jsme přistoupili ke zvýšení hrází," uvedl Jiří Houdek. Voda se ve Staré Hlíně očekává kolem 14 hodiny.

Krizový štáb zasedl ráno v Jindřichově Hradci. Podle starosty Stanislava Mrvky se již situace stabilizovala. "V pohotovosti je stálá pracovní skupina, která plní běžné úkoly. Žádnou aktuální krizi všek v tento moment řešit nemusíme. Zdá se, že se vše pomalu uklidňuje," konstatoval starosta.

V Jarošově nad Nežárkou, který leží na soutoku hned tří řek (Kamenice, Žirovnice, Nežárka), zaplavila voda tři sklepy. "Jakmile hladina trochu opadne, začnou hasiči s odčerpáváním," oznámil telefonicky starosta Bohumil Rod.

Pomoc

Farní charita Jindřichův Hradec v součinnosti s Diecézní charitou v Českých Budějovicích pořádá sbírku určenou k likvidaci škod vzniklými povodněmi.

Na Farní charitu v Jindřichově Hradci, ulice Pravdova 837/II můžete přinášet tyto věci: savo, rukavice, holínky a další úklidové a ochranné prostředky. Z pracovního nářadí například lopaty, kbelíky, kartáče, košťata apod.
Další možností je finanční pomoc - číslo účtu je 11998822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 906.
Třetí možností je dárcovská DMS CHARITAPOMOC na číslo 87 777.

Situace v úterý kolem 6. hodiny ranní

V Majdaleně je od pondělního odpoledne 1. povodňový stupeň. U limnigrafu Pilař již hladina přesáhla čtyři metry. O půl noci zde bylo naměřeno 419 cm, mezi 5. a 6. hodinou ranní se hladina ustálila na 417 cm.

V Lásenici, kde v pondělí kolem 10. hodiny dostoupala Nežárka na 1. povodňový stupeň, zalila silnici na Vydří a voda se dostala i do několika domů, se ve 20 hodin vrátila na 2. povodňový stupeň. Hladina ale dál klesá velmi pomalu a v úterý v 6 hodin ráno ubyl 1 cm.

V Nové Vsi nad Lužnicí hladina od pondělní 6. hodiny ranní neustále klesá a o půlnoci již byla na 1. povodňovém stupni - tedy bdělosti, kdy by již nemělo hrozit žádné nebezpečí.

V Oldřiši v úterý před 6. hodinou ranní Hamerský potok klesl na 2. povodňový stupeň.

Nová řeka v Mláce v pondělí hodinu před půlnocí překročila 2. povodňový stupeň a stoupá.

Dračice v Klikově u Suchdola nad Lužnicí v pondělí hodinu před půlnocí překročila 2. povodňový stupeň a od 5. hodiny ranní stagnuje.

Moravská Dyje v Janově na Dačicku v pondělí před 23. hodinou vystoupala na 1. povodňový stupeň a rozlila se po loukách.

Autor: Lenka Novotná, Milan Soldán

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Orbán: Nebýt Maďarska, Evropa by už byla mrtvá

Budapešť - Kdyby Maďarsko neplnilo své závazky týkající se ilegální migrace, Evropa, jak ji známe, "by už byla mrtvá". Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Lokál. Orbán v něm opět kritizoval postup Evropské komise v migrační krizi a snahu prosadit kvóty pro přerozdělení migrantů mezi země Evropské unie.

SpaceX vyvíjí obří vesmírnou raketu pro kolonizaci Marsu

Gaudalajara – Soukromá společnost SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s konečným cílem rudou planetu kolonizovat. Na 67. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koná v mexické Guadalajaře, to oznámil majitel společnosti Elon Musk.

Průměrný Čech loni zbohatl o 36.000 korun na 341.000 korun

Praha - Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 36.000 Kč na 341.000 korun (zhruba 12.600 eur). V celosvětovém žebříčku to je posun o dvě příčky dopředu na 26. místo. Ukázaly to výsledky sedmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies