VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlasta Burian se opíjel po hostincích v Bechyni

Bechyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Pokud má někdo zájem vidět, jak vypadala jihočeská Bechyně na konci tzv. první republiky a v době protektorátu, nemusí shánět archivní snímky. Stačí si pustit komedii z roku 1942 od režiséra Vladimíra Slavínského Ryba na suchu o svérázném převozníkovi v podání Vlasty Buriana.

28.9.2014
SDÍLEJ:

František Filipovský a Vlasta Burian u hostinského stolu. Je možné, že interiér je od Šašků.Foto: printscreen

Bechyně, centrum města, kostel sv. Matěje, Klášterní ulice, čtvrť Plechamr, známý most zvaný Duha, místní hostince, břehy Lužnice, přírodní plovárna a další části města jsou tu zachyceny téměř dokumentárně a jako na dlani.

Ačkoliv je film starý skoro tři čtvrtě století, Deníku se podařilo vypátrat hned dva přímé pamětníky natáčení. Miloš Majka Čech, který dnes bydlí v Týně nad Vltavou, se narodil v Bechyni v roce 1929. Jako třináctiletý kluk se svými kamarády každý den běhal k řece Lužnici, aby viděl na vlastní oči, jak vlastně vzniká film.

„Štáb natáčel hlavně kolem Lužnice, záběry z města byly spíše jen na doplnění. Pamatuji se, že pod plovárnou stály kulisy, přívoz a podél řeky byly postavené koleje pro kameru. Žasli jsme jako kluci nad tím, že kamery na kolejích vypadaly jako takové malé vagonky. Každý metr záběru filmaři pečlivě odměřovali, takto pomalu se film tvořil," vypráví Miloš Čech, který nedávno oslavil 85. narozeniny.

Převozník Ryba vynáší na břeh u tzv. sokolské plovárny utonulou dívku. Dnes je místo zarostlé.„Okukovali jsme samozřejmě herce, nejvíce Vlastu Buriana. Pro nás, venkovské kluky, to bylo něco senzačního.  Natáčení probíhalo civilně, nebylo při něm znát, že jsme tehdy žili v protektorátu," vybavuje si pamětník.

Když snímek běží v televizi, Miloši Čechovi naskakují vzpomínky na dětství kolem řeky, na příjemnou atmosféru, která při natáčení vládla.
On sám v letech 1960 až 1970 bechyňskou říční plovárnu provozoval. „V Bechyni byly plovárny dvě – lázeňská a sokolská. Tu sokolskou postavili samozřejmě bechyňští Sokolové asi pět set metrů pod mostem na veliké louce. Stloukli kabiny, schůdky 
do vody, skákadla a další jednoduché zařízení. Denně tam chodilo dvě až tři sta lidí," vzpomíná Miloš Čech.

Ve filmu je několik záběrů na bechyňské hostince, po nichž putuje hlavní hrdina, opije se a pak se pohádá se starostou kvůli regulaci řeky. Nejen místní lidé poznávají fasády hostince Protivínka nebo U Šašků. Hlavní hrdina František Ryba alias Vlasta Burian vychází z dnešního penzionu U Pichlů. Na stěně tam několik let mají fotografii z filmu, která natáčení připomíná.

„Někdo nám sem tu fotografii před časem přinesl. Je to vlastně záběr z televize. Návštěvníci se u toho snímku zastavují. Je to milé, lidé si uvědomují, že tu natáčel slavný Vlasta Burian," míní provozovatel penzionu Luděk Šanda. Za více než sedmdesát let se dům vlastně tolik nezměnil. Tvarově prakticky stejné jsou hlavně střecha a štít.

Sever náměstí s původní zelení a lípou Svobody. Film ukazuje  původní lampu. Dnes je náměstí po rekonstrukci (mj. nové stromy, kašna je posunuta pod lípu).K Rybě na suchu má osobní vztah současný místostarosta města Bechyně Jiří Beneš. Ten si dal tu práci a na obchodním portálu Aukro.cz vysledoval a koupil originál plakátu, který obsahuje kromě českého názvu i německý Der Fisch  am Trockenen. Deníku zaslal snímek plakátu, který je součástí infoboxu k filmu.

„Plakát tvoří nudli na výšku. Mám ho zarámovaný pod sklem.Visí doma na chodbě. Kromě jiného je na plakátu vidět motiv s bechyňským mostem. Chtěl bych udělat kopii plakátu a věnovat ji zdejšímu muzeu," plánuje místostarosta.

Ten Deník upozornil, že bechyňský most Duha postavený v letech 1926-28 se objevuje ve filmu Alfréda Radoka z roku 1952 Divotvorný klobouk. Bechyni proslavily na stříbrném plátně hlavně filmy Františka Vláčila Dým bramborové natě, Karla Kachyni Zlatí úhoři či Jana Svěráka Jízda. Do zdejšího lázeňského města umístil děj filmu Jsem nebe z roku 1970 také režisér Jan Kačer.

O všech titulech už Deník napsal. Nepamatujete si však bechyňské natáčení  válečného filmu Mordová rokle z roku 1951? Pište na: lubos.dvorak@denik.cz

Do komparzu se hlásil dvakrát

Pamětník natáčení Jaroslav Vozábal.Jaroslav Vozábal je bechyňským rodákem a ve svém domě v Široké ulici bydlí od roku 1928, kdy přišel na svět. V době natáčení filmu mu tedy bylo už 14 let, proto si na něj dobře pamatuje. „Jenže nikdy jsem se v tom filmu nenašel," směje se.

„Účinkoval jsem ve scéně, kdy z náměstí od pošty průvodem odcházíme k dnes již bývalé plovárně, kde měl Ryba tu chajdu. Ta tam nikdy nebyla, tu museli postavit jako kulisu.  Vlastu Buriana si už ale vůbec neuvědomuji. Podle děje jsme přišli za ním k řece. Měl dostat nějakou odměnu za záchranu topícího se kluka. Jenže on nás vyhodil, že nikoho nezachránil. Tak jsme se zase všichni vraceli na náměstí. Pak se to změnilo, že tedy někoho zachránil a my šli znovu k řece," popisuje svoji úlohu ve scéně, kdy František Ryba z vody vytáhl stého zachráněného.

A pak si šel do lázní pro „výplatu". „Byly to moje první vydělané peníze, přesnou sumu už nevím, ale bylo to celkem dost."
Do filmu se nedostal náhodou, ale díky své cílevědomosti. S kamarády přišli na náměstí zrovna ve chvíli, kdy štáb dával dohromady průvod občanů Bechyně a vybírali do něj vhodné tváře. Napoprvé se Jaroslav Vozábal do komparzu nedostal.

„Musel jsem se tedy sám přihlásit, protože jsem si chtěl vydělat ty peníze," vzpomíná se smíchem. Myslí si, že byla zrovna neděle, bylo teplo, svítilo sluníčko, ale moc herců na náměstí nepotkal.

Autor: Luboš Dvořák, Alena Šatrová

28.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš
AKTUALIZOVÁNO
19 10

Volby by vyhrálo ANO před komunisty, ČSSD a ODS ztratily

Petici, kterou sepsal  před dvěma týdny  Jiří Míka z Berouna,  už podepsaly tisíce lidí.
9 20

Pivaři chtějí výjimku ze zákona, sepsali petici

Horáček chce pomoct s podpisy dalším kandidátům. Hilšer je pro, Drahoš proti

Prezidentský kandidát Michal Horáček chce otevřít své mobilní petiční stánky pro sběr podpisů také Marku Hilšerovi a Jiřímu Drahošovi. Věří, že tím přispěje ke zvýšení kvality demokratického prostředí. Ti se v názoru na jeho iniciativu liší. Zatímco Marek Hilšer krok přivítal, tým Jiřího Drahoše je z něj spíše v rozpacích.

Nová fakta o buchlovské mumii. Nejde o tělo muže

/FOTOGALERIE/ K překvapivému odhalení dospěli vědci při zkoumání mumie ze sbírek hradu Buchlova. Zjistili totiž, že nejde o ostatky muže, jak bylo doposud prezentováno, nýbrž ženy.

Čína propustila z vězení známého disidenta, má rakovinu jater

Čínský laureát Nobelovy ceny za mír a disident Liu Siao-po, jehož činy ocenila v minulosti i Česká republika, byl podmínečně propuštěn z vězení. Dne 25. května mu bylo diagnostikováno konečné stádium rakoviny jater. Jeho stav je velmi vážný. 

Mayová získala podporu pro svou vládu. Dohodla se s unionisty

Vyjednávání o vládě ve Velké Británii skončilo po dvou týdnech od parlamentních voleb úspěšně. Menšinovou konzervativní vládu britské premiérky Theresy Mayové podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Mezi hlavní témata patřily finanční podpora Severního Irska a brexit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies