Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze spárů útočníka pomohlo ženě karate

České Budějovice - Obsah kabelky, mobilní telefon, ale 
i skromný nákup v tašce je důvod, proč násilníci neváhají zaútočit i na frekventovaných ulicích krajského města na slabší oběti, jako jsou senioři či ženy.

11.2.2013
SDÍLEJ:

Kurz sebeobrany s prvky krav maga v českobudějovickém sportklubu Fabrika.Foto: Deník/Václav Pancer

Svědčí o tom například i nedávný případ čtyřiasedmdesátileté ženy, kterou na Lidické třídě srazil k zemi neznámý mladý muž jen proto, aby se zmocnil její tašky se svačinou.

Jen za uplynulý rok šetřili policisté na Českobudějovicku 55 případů loupežných přepadení. 30 z nich objasnili. Třebaže z dlouhodobého hlediska se daří tuto kriminalitu  snižovat, je podle policejní mluvčí Reginy Tupé namístě mít se neustále na pozoru, snažit se rizikovým situacím vyhnout 
a vědět, jak se v případě, že dojde na nejhorší, v zájmu  vlastního zdraví a života zachovat.

„Oběťmi přepadení se často a velmi snadno stávají děti, dívky, ženy, senioři a handicapovaní občané," varuje Tupá všechny, kdo se pachatelům může jevit jako snadná oběť.

Nepříjemnou zkušenost 
s agresorem má i jedna z účastnic sobotního semináře sebeobrany určeného speciálně pro ženy, Kristýna Martjuševová. „Byli jsme na diskotéce a zažila jsem tam napadení. Útočník si mě možná vybral proto, že jsem vypadala jako snadná oběť, jsem drobná. Kdybych předtím nechodila na karate a nevzpomněla si na ně, nevím jak bych dopadla," říká.

Bouchejte, kopejte a jak to půjde, utečte

Redaktorka Českobudějovického deníku si na vlastní kůži vyzkoušela lekci sebeobrany šitou na míru speciálně ženám

Kurz sebeobrany s prvky krav maga v českobudějovickém sportklubu Fabrika.Patřím ke šťastlivcům, kteří se dosud nemuseli útoku jakéhokoli agresivního člověka bránit a doufám, že to tak i zůstane. Přesto mě pozvánka na premiérový seminář sebeobrany s prvky izraelského bojového umění Krav Maga určený speciálně pro ženy nenechala chladnou. „Nikdy nevíš," řekla jsem si a o víkendu se zařadila mezi třináct účastnic základní lekce v českobudějovickém sportklubu Fabrika.

Nechybělo v ní rozdávání a vykrývání úderů, kopy, trénink rychlých reakcí, cenné  rady, jak se nesnázím v první řadě vyhnout, ale i jak se vysmeknout ze sevření útočníka a ubránit se například škrcení. Navzdory přesvědčení, že  já  se prát jednoduše neumím, vypadaly nakonec teoretické rady i praktický nácvik ve dvojicích  jednoduše a překvapivě účinně.

O to náročnější ale byla pak takzvaná maturita, kdy se  každá z nás měla za úkol ubránit útočníkům, jejichž roli si zahráli instruktoři.  Pustit se do křížku s chlapem chce nejen alespoň hrubé povědomí o tom, co si v jaké situaci počít, ale i pořádnou dávku odhodlání.

To rozhodně nechybí například Michaele Vančurové z Lišova. „Ulice jsou čím dál nebezpečnější, zažila jsem to i na vlastní kůži a myslím si proto, že je dobré vědět, jak případný útok odrazit. Sice s sebou někdy nosím pepřový sprej a paralyzér, ale není to pravidlem. Teď jsem si vyzkoušela ten boj naživo a myslím, že  bych se z nějaké nepříjemné situace dokázala dostat. Člověk překvapivě zjistí, kolik má v sobě síly," pochvalovala si jen chvilku poté, co v simulované situaci odolala útoku a utekla do bezpečí.

Snahu všech účastnic chválil i jeden z instruktorů Jindřich Petřík: „ S dnešní lekcí jste se popasovaly docela slušně. Na to, že seminář trval jen tři hodiny, to bylo dobré. V závěrečné části jsme do toho šli daleko víc naplno a bylo vidět, že se holky snažily využívat, co se naučily," hodnotil na závěr.

Sebeobrana se ovšem nedá naučit za tři hodiny, podle Petříka je důležitá pravidelnost, i proto sportklub Fabrika nyní nabídne každou středu od 19.20 hodin lekce sebeobrany pro ženy. Radu má instruktor ale i pro dámy, které podobné cvičení neabsolvují, ale dostanou se do situace, kdy se už musí bránit fyzickému útoku. „Snažte se kolem sebe bouchat a kopat co to jde a jak se naskytne možnost, utečte," doporučuje Jindřich Petřík pro případ nouze.

Pár dobrých rad

Prevence: Snažte se, aby ke konfliktu vůbec nedošlo. Vyhýbejte se zejména večer a v noci rizikovým místům a lidem, pochybným podnikům,  tmavým uličkám, parkům. Nechoďte sami.

Pomoc: Připravte si na mobilním telefonu rychlé vytáčení někoho známého nebo linek 158, 112, 156. V krizové a stresové situaci může i taková maličkost pomoct.

Únik: Ať jde o uzavřené prostory či ulici nebo park, je dobré dát na svůj pocit. Pokud se vám něco nelíbí či nezdá, je lepší odejít, změnit směr, přejít na druhý chodník a tím předejít konfliktu.

Obrana: Buďte připravení na možný útok. Všímejte si včas, kdo vás může napadnout, zda má zbraň, rozmyslete si, kam utéct, co použít k obraně. Může to být cokoli, co máte po ruce, kabelka, klíče, lahev, popelník, kamen.

K zamyšlení: Otvíráte dveře bytu cizí osobě přes bezpečnostní řetízek? Nenecháváte kabelku bez dozoru na židli, v nákupním vozíku? Riskujete nejen krádež, útočník může z vašich dokladů zjistit, kde bydlíte.

Důležité: Pokud útočníka zraníte, měli byste mu zajistit pomoc. Zavolejte alespoň záchranku. Neposkytnutí pomoci je trestné.

Při obraně je dobré šokovat

Kurz sebeobrany s prvky krav maga v českobudějovickém sportklubu Fabrika.Dát univerzální radu, jak se bránit agresi, zřejmě vůbec nejde. Podle policejní mluvčí Reginy Tupé je nejdůležitější snažit se především takovým situacím předem vyhnout, mít vždy na paměti vlastní zdraví i fakt, že do hlavy útočníka nikdo nevidí a těžko tedy odhadne jeho jednání. Proto je i riskantní použití zbraní k odstrašení násilníka.

„Při kontaktu s útočníkem jde především o to, že ho musí napadená osoba překvapit a šokovat. Tím může odradit útočníka od jeho dalšího útoku nebo alespoň získat čas na rozmyšlení, co dělat dál či přivolat pomoc," radí pro případ napadení Regina Tupá.

Mnohdy má napadená osoba pouze několik sekund na rozmyšlení, co podnikne, jak se bude bránit. „Nepřipravenost a improvizace obrany nevede většinou k úspěchu. Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku počítá, třeba tím, že si pořídil některý z technických prostředků osobní ochrany," doporučuje s tím, že takové pomůcky lze s úspěchem aplikovat na běžné násilníky a zloděje. Vždy je ale třeba mít na paměti, že bychom k nim měli sahat jen v v případech nutné obrany a krajní nouze.

Patří mezi ně obranné spreje, pro ženy a dívky jsou podle policejní mluvčí vhodné ty v provedení psacího pera, zapalovače nebo rtěnky, což nebudí pozornost útočníka a lze je tak použít v tom nejvhodnějším okamžiku. Jako účinný prostředek doporučuje i paralyzéry kombinované s obrannými spreji.

Naopak výhody plynové pistole se podle Reginy Tupé  mohou změnit v nevýhodu. „Především při použití plynové pistole proti útočníkovi, který je ozbrojen pistolí opravdovou. Tím ho můžeme vyprovokovat k činu, který ani původně neplánoval," poukazuje na neblahé zkušenosti policistů.

Možností, jak odradit útočníka, je ale i osobní alarm. „Při nebezpečí zaktivizujeme vestavěnou sirénu spolu se světelnou signalizací, což útočníka určitě překvapí a odradí, a nám umožní lépe si připravit obranu nebo přivolat pomoc," popisuje mluvčí jednu z výhod alarmu.

Lhostejní by ale neměli zůstat ani přihlížející. „Snažte se alespoň přivolat policii či strážníky městské policie a snažte se zapamatovat si popis útočníka," žádá Tupá svědky.

Autor: Hana Svítilová

11.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zahájení školního roku v Suchdole nad Lužnicí.
1 9

Křivá záda. Má je čtvrtina prvňáků

Ponorka Nautilus postavená Dánem Peterem Madsenem
AKTUALIZUJEME
4

Potvrzeno. Bezhlavé tělo patří novinářce z Madsenovy ponorky

DOTYK.CZ

Vinařský fond podpoří kampaní povinné značení domácích vín

Vinařský fond, který je marketingovou organizací českých a moravských vinařů, připravuje kampaň na podporu větší známosti povinného značení domácích vín trikolórou. Vytvoření kampaně stálo zhruba tři miliony korun, za její mediální nasazení fond zaplatí asi 5,5 milionu korun.

Metro v Jinonicích se dnes otvírá. Anděl nebo Karlovo náměstí opravy čekají

Oprava vzácných obkladů, modernizace osvětlení či lepší odvodňovací a kamerový systém. To jsou práce, kterými v posledních měsících prošla stanice metra Jinonice. Už za plného provozu prostor čeká poslední etapa.

Přestaňte chránit Tálibán, nebo přijdete o miliardy, varují USA Pákistán

Americký ministr obrany Rex Tillerson zesílil diplomatický tlak na Pákistán. Pohrozil, že země ztratí své privilegované postavení spojence USA, a tím také miliardy dolarů v zahraniční pomoci. Důvodem je jeho údajná podpora afgánskému hnutí Tálibán.

Tragické prázdniny. Na jihomoravských silnicích zemřelo už 17 lidí

/INFOGRAFIKA/ Auto slisované projíždějícím vlakem nebo rozmlácená auta v příkopě. I takové jsou výsledky tragických dopravních nehod, při nichž umírali lidé. Počet mrtvých od začátku prázdnin na jihomoravských silnicích je už teď vyšší než v předchozích letech za celé léto. Při nehodách zemřelo od začátku července na jižní Moravě sedmnáct lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení