V nově zrekonstruovaných, veřejnosti dosud nepřístupných prostorách bývalých barokních koníren vznikla dobová prostředí, která návštěvníka provedou od Egypta až po současnost. Projde například románským sklepem, gotickou kaplí, renesančním labyrintem ve tvaru hvězdy či barokním divadlem. Všude najde srozumitelně a obrazově bohatě zpracované dobové informace.

„Naší snahou je, aby turista, který míří na Moravu za vínem, se o něm u nás dověděl zábavnou formou něco poučného," říká ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.

Několik filmových projekcí přibližuje rozmach vinohradnictví a vinařství v jednotlivých obdobích historie. Závěrečnou projekci ukazující krásu vinohradnické krajiny návštěvník shlédne při posezení na kole, jakoby právě projížděl vinařskými cyklostezkami.

Mezi exponáty jsou vzácné originály z Moravy i Čech, ale také dokonalé repliky. Nejstarším exponátem je osmnáct milionů let dochovaný otisk révy teutonské, který byl do Mikulova vůbec poprvé dlouhodobě zapůjčený z Národního muzea v Praze.

Autoři mysleli rovněž na dětské či handicapované návštěvníky, pro které jsou na výstavě různé interaktivní a hmatové prvky. Výstavní prostor je bezbariérový.

Vůbec první souhrnnou stálou vinařskou výstavu o historii a rozmanitém vývoji vinařství na území Čech a Moravy připravila na zámku společnost Praga Mystica za podpory Vinařského fondu České republiky. Pěti miliony korun podpořil vznik expozice také Jihomoravský kraj.