VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koledy s Deníkem: zpěv, pohoda a tradice

Hodonínsko – Na několika místech Hodonínska se lidé ve středu večer sejdou a zazpívají si vánoční písně. Stále se k nim mohou připojovat i další!

8.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Již počtvrté bude Česko letos zpívat koledy s regionálním Deníkem. Už ve středu desátého prosince v šest hodin večer se lidé opět sejdou na náměstích a návsích, v kostelech, před školami či obchodními centry a zazpívají si pět známých vánočních písní.

Na řadě míst budou pak pokračovat trhy, koncerty a další akce. Aktuálně je přihlášeno více než 450 míst, z toho osm v zahraničí. Další kolektivy, party a nadšenci se stále ještě hlásí. Název akce se tak zcela naplnil, zpívá opravdu celé Česko. Z Hodonínska se připojují Domanín, Dubňany, Mutěnice, Louka, Hodonín, Ratíškovice, Moravský Písek, Veselí nad Moravou a Kyjov.

V Louce si děti připravily vlastní pásmo

Zastaví se a popřejí si krásný advent. Lidé z Louky si u vánočního stromu před obecním úřadem zazpívají koledy. „Chceme se hlavně sejít, zazpívat a popovídat si. Doufám, že nám bude přát počasí," řekla loucká starostka Anna Vašicová.

Podle ní možná v obci vznikne nová tradice. „Pozvala jsem dva sbory – folklorní soubor Lúčánek a mužský pěvecký sbor. Snad se k nim přidá i dostatek místních," uvedla starostka.

Připravenými koledami však setkání v Louce zdaleka neskončí. „Děti mají i vánoční pásmo. Určitě to nebude tak, že bychom zazpívali a šli domů. Chceme si také popřát 
k adventu," vysvětlila Vašicová.

Děti ze souboru, který funguje už bezmála pětatřicet let, dostanou sladké překvapení. „Pro malé koledníčky máme připravený oplatek a teplý čaj. Nezapomeneme ale ani na ty starší, kterým za koledu můžeme dát i víno," prohodila 
s úsměvem starostka.

Obyvatelé Ratíškovic si připomenou tradici

V pohodové atmosféře se na chvíli zastavit a společně si vychutnat předvánoční atmosféru. U vánočního stromu před obecním úřadem se ve středu sejdou obyvatelé Ratíškovic. „Nápad se nám zalíbil z toho důvodu, že má možnost přijít úplně každý. Nejedná se prostě o běžné vystoupení nějakého souboru. Chtěla bych, aby přišla celá obec," řekla hlavní iniciátorka ratíškovického setkání, ředitelka Mateřské školy Sluníčko Emílie Kudrová.

Tradice zpívání koled přitom podle ní není místním až tak vzdálená. Různé kroužky totiž už dříve před Vánocemi u obecního úřadu vystupovaly. „Chodívalo se celý týden. Už ani nevím, kolik let jsme tento zvyk dodržovali," uvedla Kudrová.

Ta ohledně účasti oslovila kromě rodičů dětí také několik zpěváků, členů sdružení z obce nebo druhou mateřinku. „Koledovat spolu s námi může úplně každý, ať je zpěvák, či nikoliv. O klávesový doprovod se postará varhaník Tomáš Hanák," sdělila ředitelka.

V nemocnici ochutnají punč. Bez alkoholu

Letos poprvé se rozezní hlasivky i těm, kteří přijdou do areálu kyjovské nemocnice. Připravený bude čaj nebo nealkoholický punč. „Doufám, že tímto v Kyjově vznikne nový zvyk. Chceme být institucí otevřenou všem lidem a zároveň více spolupracovat s organizacemi v našem okolí," vyjádřila se ředitelka Nemocnice Kyjov Danuše Křiváková.

Pokud někdo nechce či nestihne si koledy zazpívat přímo, může si naladit Český rozhlas Brno, který bude vysílat přímý přenos z brněnského náměstí Svobody, kde mimo jiné vystoupí i Jožka Černý.

V Mutěnicích za zpěvu koled zazáří obecní vánoční strom

V roce 2006 se zformovalo 
v Mutěnicích pěvecké uskupení Abakuk. Za tu dobu se v něm prostřídala už řada dětí. Členové dětské scholy si zazpívají spolu s ostatními lidmi a regionálním Deníkem. 
V obci se navíc slavnostně rozsvítí vánoční strom. „Schola je určená pro žáky první až deváté třídy. Největší úspěch pro nás je, když s námi děti vydrží celou tu dobu," říká jedna z vedoucích mutěnické scholy, Marie Ilčíková.

Abakuk zatím nasbíral řadu kladných ohlasů. „V posledních letech jsme jezdili zpívat na bohoslužby do Ratíškovic, Dolních Bojanovic, Žarošic či Mikulova. V loňském roce jsme přijali pozvání na setkání chrámových sborů v Čejkovicích," uvádí další z vedoucích, Pavel Přidal. Pěveckých soutěží se přesto sbor neúčastní. „Nejde nám o úspěchy v soutěžích, nejsou totiž naším hlavním cílem," vysvětluje Ilčíková.

Přibližně pětadvacet dětí se setkává každý čtvrtek na pravidelných zkouškách. „Každý rok se počty ale mění, někteří odpadnou i v průběhu roku, jiní jdou na střední školu," vysvětluje vedoucí. Kromě dětských mší svatých pak schola vystupuje i na tradičních akcích. „Patří mezi ně Živý betlém, různá vystoupení v Mutěnicích či v okolních farnostech nebo naše koncerty," vyjmenovává Přidal.

Už od čtyř hodin odpoledne se v Mutěnicích uskuteční malý vánoční jarmark. „V pět hodin začne oficiální rozsvícení vánočního stromu, zpívání koled a zapálení prskavek. Jarmark, kde budou především dárky, bude pokračovat ještě další hodinu," upřesňuje Ilčíková.

Koledníky před dubňanskou radnicí zahřeje svařené víno

V jeden sbor se ve středu večer promění centrum Dubňan. Lidé se naladí na adventní notu a rozezvučí vánočními písněmi náměstí před tamní radnicí. Připojí se tak k akci regionálního Deníku Česko zpívá koledy. „Ta je pro nás něčím novým a fascinuje mě na ní to, že lidé ve stejný čas zpívají tytéž písničky po celé České republice," řekl dubňanský koordinátor a vedoucí tamního kulturního domu Petr Landkamer.

Doufá především v to, že přijde co nejvíce lidí. „Chci, abychom se před Vánocemi všichni potkali. Sice se třeba místní běžně zahlédnou, když jedou do zaměstnání či zpět, ale je důležité, aby se také spolu zastavili. Tu možnost budou mít právě při koledách," upozornil Landkamer.

Věří, že si příchozí nezazpívají jen vybrané písně, ale přidají ještě další. „Mužský sbor už přišel s tím, že přidá také další koledy. Samozřejmě nachystáme i svařené víno, aby si u něj lidé povykládali," pousmál se koordinátor, jehož nejoblíbenější koledou je Narodil se Kristus Pán. I ta bude mezi písněmi při akci Česko zpívá koledy.

V Dubňanech už organizátoři oslovili řadu pěvců, kteří se zapojí do velkého českomoravského sboru. Zazpívat by měl Dětský národopisný soubor Dúbravěnka, Mužský pěvecký sbor Dubňany či Ženský národopisný soubor Drmolice. „K akci se přidají i naši radní, kteří mají právě ve středu zasedání. Doplní je zaměstnanci městského úřadu, členové dubňanských spolků a o to, jestli přijdou i děti ze školek, se postarají rodičové," doplnil Landkamer.

CO SE BUDE ZPÍVAT:

Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel, Pásli ovce Valaši, Vánoce, Vánoce přicházejí

Texty písní vyjdou ve středu v Deníku Rovnost

Autor: Jiří Kosík

8.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První závod autonomních vozů skončil nehodou.
14

V Argentině se jel první závod aut bez řidičů. Skončil nehodou

K vraždě došlo na ubytovně v Jevíčku, kde oběť i  vrah bydleli ve stejném pokoji.
AKTUALIZOVÁNO

Vražda na ubytovně otřásla Malou Hanou, muži hrozí až 18 let vězení

Po stopách hrdinů českého odboje: tři králové doháněli okupanty k zuřivosti

Praha /INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ - S Prahou Neznámou protentokrát vyrazíme na vycházku po stopách statečných příběhů „tří králů" českého odboje.

Co je dobré stihnout, než odejdete do důchodu

Praha - V České republice žijí téměř tři miliony důchodců a jejich počet trvale roste. I na tuto životní etapu by se měl člověk připravit.

AKTUALIZOVÁNO

Valachová se pře s gymnázii o termín maturity z matematiky

Zlomky, deskriptivní geometrie, nepřímá úměra a všechny další matematické dovednosti se mají zabydlet v myslích středoškoláků natolik, že bude přirozené z nich skládat maturitu. A to nejen na gymnáziích a lyceích, kde se bude maturita z matematiky poprvé konat povinně na jaře 2021, ale i na středních odborných školách. Tam tato novinka dorazí o rok později, jak v pondělí rozhodla vláda. Výjimku budou mít pouze umělecké, zdravotnické a sociální obory.

EET? Prázdné výlohy a strach

Po restauracích, barech a hotelech, které už mají za sebou skoro tři měsíce zkušeností, míří elektronická evidence tržeb (EET) do dalších provozoven. Od začátku letošního března čeká živnostníky podnikající v maloobchodě i velkoobchodě. Někteří jsou už teď dokonale připraveni, jiní podlehli strachu a s podnikáním raději končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies