VYBERTE SI REGION

Jihomoravský kraj

Statek v Lovčičkách čeká průzkum. Mlékárna ve Švábenicích zase otevře

Vyškovsko – Na to, aby mohli část areálu po bývalém zemědělském statku přeměnit v moderní čtvrť vesnice, už mají hotovou studii. Co Lovčičkám na Vyškovsku chybí, jsou peníze. Přesto bývají objekty čas od času využívané. „Někdy tam cvičí bošovičtí, otničtí a samozřejmě také naši hasiči. V části, kterou vlastníme, jsou ve špatném stavu dvě budovy," sdělil starosta Lovčiček Martin Bartoš.

AKTUALIZOVÁNO

Náklaďák na přechodu srazil třináctiletou dívku. Letěl pro ni vrtulník

Předklášteří – Těžké zranění si odnesla třináctiletá dívka z pondělní srážky s nákladním automobilem. Z místa nehody na přechodu v Předkláštěří na Tišnovsku ji transportoval vrtulník do dětské fakultní nemocnice v Brně. „Dívka má závažná zranění, ale není v akutním ohrožení. Při transportu neztratila vědomí a nepotřebuje podporu přístrojů," informovala mluvčí záchranné služby Barbora Zuchová. Místo nehody bylo dočasně uzavřené.

Rekonstrukce Husovy ulice v Brně bude stát 45 milionů. Začne v létě

Brno – Oprava čtyř set metrů tramvajové trati čeká přes letní prázdniny dolní konec Husovy ulice. Povrch vozovky a tramvajových kolejí už nevyhovuje technickým požadavkům. Rekonstrukci odsouhlasila na svém jednání minulý týden rada městské části Brno-střed.

Pro nejmenší děti chybí dost míst, stěžují si ředitelé na školský zákon

Brno – Nepřipravenost, špatná organizace, nedostatek míst. Tak kritizují brněnští ředitelé školský zákon, jehož novelu minulý týden schválil senát. Kromě začleňování dětí s IQ nižším než sedmdesát do základních škol a povinné maturity z matematiky přinese také povinné absolvování posledního roku mateřské školy či nárok dvouletých dětí na místo v mateřince.

Léta se bavil žhářstvím. Policisté dopadli fantoma Ždánického lesa

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Čtyři roky žili chataři na Vyškovsku ve strachu. Žhář tam zapaloval krmelce, posedy i chaty. Požáry dokonce popisoval hasičům v anonymních dopisech. Nyní je ve vazbě. Minulý týden dopadla policie čtyřicetiletého muže z Brna, který má od roku 2012 na svědomí minimálně šestadvacet požárů. Nejvíc jich založil ve Ždánickém lese na Vyškovsku, kde má sám chatu. Za poškozování cizích věcí a porušování domovní svobody mu hrozí až tři roky vězení.

OBRAZEM: Valtický zámek ukrývá korunovační klenoty císařů a králů

Valtice – Originální poklady ze soukromé sbírky čínského umění jsou od soboty k vidění na zámku ve Valticích na Břeclavsku. Výstava čítá i třicet originálů a kopií korunovačních klenotů významných říší Evropy, Asie a Afriky. „Pokud je mi známo, podobnou kolekci královských klenotů nemohl u nás pohromadě nikdo vidět. Ani ve Valticích, ani kdekoliv jinde. Máme tady imperiální britskou korunu, tři nádherné klenoty ruských carů, svatoštěpánskou uherskou korunu, korunu Svaté říše římské, dalajlámy a mnohé další skvosty," řekl kastelán valtického zámku Richard Svoboda. Zlato císařů a králů zůstane ve Valticích až do druhého října.

Miroslavské koupaliště čeká další sezona v provizoriu. Úpravy přijdou na miliony

Miroslav – Jak je to vlastně s naším koupalištěm? Proč běží stále ve zkušebním provozu? Nepřijdeme o letošní sezonu? Takové otázky letí v těchto dnech hlavou mnohým obyvatelům Miroslavi. Řadu odpovědí najdou například ve spotu, který je zveřejněný na YouTube.cz. O shromáždění informací se postarala jedna z místních obyvatelek Eliška Nohavicová. „Spot jsem vyrobila proto, že obyvatelé města neměli objektivní informace. Shrnutím celé kauzy jsem chtěla dát lidem možnost, ať si udělají obrázek sami na základě faktů, a ne polopravd a lží, které četli především na sociálních sítích," vysvětlila Nohavicová.

Školky ve Vyškově odmítly jen 54 dětí. K zápisům jich ale bude chodit stále víc

Vyškov – Koncepci školství nechala vyškovská radnice zpracovat zhruba před čtyřmi lety. Jak potvrdily letošní zápisy, její předpověď je přesná. A zejména růst počtu dětí hlásících se do mateřinek má pokračovat až do roku 2026. Letos jich nicméně odmítly zhruba stejně jako loni. Podle místostarosty města Karla Jurky je to hlavně díky nově otevřené třídě na Letním poli. Radnice tak stále zvládá přijímat děti od tří let.

AKTUALIZOVÁNO

Dvojice skákala po vagónech. Mladého muže popálila elektřina

Brno – Nebezpečná adrenalinová zábava se vymstila dvojici mladých mužů v sobotní podvečer. Bavili se tím, že na brněnském nákladním vlakovém nádraží skákali po železničních vagónech a následně je přelézali. „Pětadvacetiletého muže zasáhl elektrický proud a popálil ho na více než polovině těla," informovala policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Za pár dní začne stavba velkého parkoviště u blanenské nemocnice

Blansko – Když se Lenka Dvořáčková z Černé Hory vydá autem do blanenské nemocnice, běžně parkuje i dál než půl kilometru od ní. Málokdy totiž na parkovišti najde volné místo. „Je to šílené. Vždycky to nejdřív celé objedu a potom většinou skončím až u dřevěného kostelíka. Kdybych zaparkovala v centru města, vyjde to nastejno," popsala špatnou situaci žena.

Kácet, nebo nekácet? V obecních anketách obyvatelé Březiny vybírají telefonem

Brněnsko – Jestli lípy překážející chystané výstavbě pokácí, nebo přesadí, se rozhodovali obyvatelé Březiny na Brněnsku. Svou možnost si pohodlně vybrali a hlasovali telefonem. Uspořádat a vyhodnotit hlasování zabere starostovi hodinu nebo dvě. Vděčí za to systému mobilního rozhlasu, který umožňuje komunikovat s obyvateli i takto.

Zpravodaje měst stojí radnice na Znojemsku ročně statisíce

Znojemsko – Zatímco ve většině obcí dostávají její obyvatelé zpravodaje zdarma, v Miroslavi se rozhodli pro odlišné řešení. Miroslavský zpravodaj si lidé předplácejí, případně si ho mohou za deset korun koupit na stánku. K těm, kteří si za zpravodaj nezaplatí, se jeho obsah dostane až s dvouměsíčním zpožděním, kdy se objeví na oficiálních internetových stránkách města.

Voda v Brně zdražila. Stále ale patří k nejlevnějším v republice

Brněnsko - Sedmdesát haléřů navíc oproti loňsku zaplatí lidé v Brně a blízkém okolí za kubík vody. Ve srovnání s ostatními velkými městy je ale cena velmi nízká. Brno totiž patří v ceně za vodné a stočné k jednomu z nejlevnějších velkých měst.

Boskovice: Lékařům vadily změny v nemocnici

Boskovice – Vyhrocená situace byla na sklonku loňského roku v Nemocnici Boskovice. Rada města, která je zároveň valnou hromadou, odvolala z funkce jednatele Dana Navrátila. Krátce nato musel z nemocnice odejít i její ekonomický náměstek a exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Dostal výpověď pro nadbytečnost. Oba muži se se svými posty museli rozloučit i přesto, že se pod jejich vedením nemocnici dařilo a vykazovala zisk.

Kryt pod Špilberkem nově bude mít otevřeno denně. Od příštího týdne

Brno – Šest dní v týdnu, od půl dvanácté dopoledne do čtvrt na sedm večer, bude od čtvrtka příštího týdne nově zpřístupněný protiatomový kryt pod Špilberkem. „Od sedmé večer si lidé budou moct objednat prohlídku krytu po tmě, jen s baterkou v ruce," pozval ředitel Amerického fondu, který se o kryt stará, Pavel Paleček.

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno.