Letos ale možná bude situace úplně jiná. Díky dvěma mírným zimám se totiž komárů zatím moc nelíhne. Prognózy tak slibují, že si lidé od bodavých záškodníků odpočinou. „Zatím se komáři vyskytují v minimálním množství. Jsou to ti, kterým se povedlo přezimovat. Larev je poměrně málo," informoval odborník na komáry z krajské hygienické stanice Oldřich Šebesta.

Právě on se stará o pravidelné mapování Hodonínska a Břeclavska. „Orientačně monitorovat začínám v březnu, a to především v lokalitách, kde je stojatá voda. Mám vytipované oblasti, kde se komáři líhnou. Pořádný monitoring začíná od dubna," vysvětlil Šebesta.

Díky suchým lesům větší výskyt komárů neočekává. Situace se může změnit s příchodem deštivého období. „Pokud by došlo k nějakému zaplavení či přívalovým dešťům, tak se jejich počet zvýší. Ovšem i když se tak stane, plošně by komárů mělo být docela málo," předpokládá specialista. Pro letošní rok zařadil do své monitorovací výzbroje i nové pomůcky. „Jednou za měsíc klademe pasti, abychom zjistili, kolik je v dané lokalitě dospělých komárů," přiblížil.

Na Hodonínsku je několik lokalit, které krvelačnému hmyzu nabízejí příhodné podmínky. „Je to v okolí Mikulčic, hodonínského přístaviště, mezi Veselím nad Moravou a Moravským Pískem a v okolí strážnického zámku," vyjmenoval místa nejčastějšího výskytu Šebesta.

Jeho slova potvrzuje Andrea Řičicová z přístaviště v Hodoníně. „Je pravdou, že v uplynulých letech u nás bylo komárů hodně. Dokonce jsme vyhlašovali soutěže, kdo jich zabije nejvíc. Lidé se tím docela pobavili," uvedla Řičicová.

V přístavišti dokonce musela specializovaná firma nasadit postřik. V minulém roce už byla sezona mírnější. „Komárů tolik nebylo. Letos jsme zatím také žádné nezaznamenali. Možná je na ně ještě brzy," zamyslela se Řičicová.

Podobnou situaci zažívají i pracovníci a návštěvníci Slovanského hradiště v Mikulčicích. Archeopark patří mezi oblasti možných komářích náletů. „Když jsou povodně, tání jarního sněhu nebo červencové velké vody, tak s nimi máme problémy, ale jinak ne," nastínil vedoucí památníku František Synek.

Návštěvníci se ale podle něj komárů bát nemusejí, pokud se budou držet předepsaných prohlídkových tras. „Když chodí po stezkách na slunci, hmyz je neobtěžuje. Horší je to v lese. Tam je to problém," dodal Synek.

Hodonínský epidemiolog Libor Šmíd upozornil, že pravá komáří sezona začne až za pár měsíců. „Na jaře se komáři většinou líhnou. Jejich pravý čas nastane v létě," uvedl Šmíd.