Před obchody, v centru města, na lavičkách v parku, na vlakové zastávce. Všude tam lidé v Blansku běžně potkávají bezdomovce. Někteří se v poslední době usídlili také v garáži poblíž ulice Dvorské. Sousedé a kolemjdoucí si stěžovali městské policii. Ta proto ve spolupráci s blanenskou radnicí domluvila nápravu. Ale neví, na jak dlouho.

V těsné blízkosti garáže v ulici Úvoz bydlí také muž, který nechtěl zveřejnit své jméno. „Hlavně na konci léta tam byl velký nepořádek a v noci hluk. Vím, že se tam scházelo hodně lidí. Ale kdo přesně, to netuším," přiznal.

V ulici Dvorské žije také Karin Sležková. „Můj dům leží přeci jen o něco dále, takže hluk se ke mně nedostal. Ale o tom, že se tam občas něco dělo, samozřejmě vím. V létě jsem šla náhodou kolem a všimla si, že to byli nejspíš bezdomovci," podělila se o své zkušenost žena.

Zatímco někteří z jejich sousedů si na chování bezdomovců stěžovali městské policii, zaměstnanci blízkých podniků si ničeho neobvyklého nevšimli. „Nic jsem nezaznamenala. Ale přes padání kuželek to nemusí být slyšet," poznamenala Soňa Adámková, která pracuje v tamní bowlingové herně.

Sýpka v pořádku

Na webových stránkách Blanska se objevila stížnost, která poukazovala na to, že bezdomovci navštěvují i restauraci Sýpka, která stojí naproti ulici Úvoz. „Já jsem si u nás žádných podezřelých lidí nevšiml. Ale mám tolik práce, že nemám čas pozorovat, kdo se mihne u nás na záchodě nebo co se děje venku," prohlásil zaměstnanec restaurace, který si nepřál být jmenován.

Do situace se vložila městská policie ve spolupráci s blanenským stavebním úřadem. „Jakmile se to k nám doneslo, ihned jsme kontaktovali majitele dotčené garáže. Od něj jsme zjistili, že ji pronajal někomu, kdo v ní ubytoval bezdomovce, asi za poplatek. Slíbil nám, že mu ihned vypoví nájemní smlouvu," oznámil vedoucí blanenského stavebního úřadu Petr Rizner.

Kdyby majitel garáže problém nevyřešil, je blanenská radnice připravena zakročit sama. „V takovém případě bychom mu udělili pokutu až do výše dvou set tisíc korun, což by se mu samozřejmě nevyplatilo. V minulosti už jsme takový podobný případ také řešili," připomněl Rizner.

Na to si dobře vzpomíná i velitel blanenské městské policie Martin Lepka. „Tehdy to bylo horší v tom, že bezdomovci obývali dvě garáže po celou zimu. Vedení města jim nakonec nabídlo náhradní bydlení v Jungmannově ulici," popsal Lepka.

Podle něj to byl pouze jeden z kroků, kterým se radnice snaží situaci s bezdomovci zvládat. „Úzce spolupracujeme také se zdejší charitou a odborem sociálních věcí. Naše snahy však často vyznívají naprázdno. Nedávno jsme dvěma lidem, kteří přespávali na lavičkách u vlakové zastávky, domluvili ubytování v Přerově. Jenže oni se vrátili. Teď jsme je přemístili do ubytovny v Letovicích, snad tam vydrží," nastínil Lepka.

Někteří bezdomovci podle něj o pomoc nestojí. „Ze zákonů a vyhlášek si nic nedělají a pokutování nemá cenu. Nemají žádnou snahu se společnosti přizpůsobit," konstatoval velitel blanenské městské policie.