Před necelými dvěma lety zanikly samostatné policejní územní odbory v Blansku a ve Vyškově a vznikl jeden s názvem Blansko-
-Vyškov. Kritici sloučení tehdy poukazovali na to, že Blansko tím přišlo o určitou prestiž. Ta se městu zřejmě brzy vrátí. Územní odbory totiž mají být ještě v letošním roce opět samostatné.

Podle krajského policejního ředitele Leoše Tržila ale zatím nic není jisté. „Mohu potvrdit, že se o tom uvažuje," řekl.

Třeba starosta Černé Hory už o plánovaném rozdělení slyšel. „Na pravidelném pracovním setkání naše zastupitele informovali policisté o bezpečnostní situaci za loňský rok. Při té příležitosti nám neformálně řekli i to, že se znovu budou územní odbory rozdělovat," uvedl starosta Ondřej Měšťan. Ten si myslí, že pokud se výrazněji nezmění počet policistů, tak to na lidi žádný dopad mít nebude.

Starostu Blanska Iva Poláka úvaha o tom, že Blansko bude opět mít samostatný územní odbor, potěšila. „Zatím se ke mně ta informace nedostala. Ale pokud to tak bude, považuji to jednoznačně za dobrou zprávu," vyjádřil se Polák. Spolupráce města a policie je podle něj nyní dobrá. „Nemůžeme si stěžovat, ale samozřejmě jde o určitou prestiž a připadá mi, že samostatné územní odbory jsou logičtější. Tehdy před dvěma lety mi unikal smysl toho, proč se vlastně slučovaly. Tehdy vše fungovalo dobře, takže návrat zpět rozhodně uvítám," dodal starosta.

Územní odbory Blansko a Vyškov byly v dubnu roku 2012 sloučeny jako jediné v republice. Tehdejší krajský policejní ředitel Tomáš Kužel to zdůvodňoval efektivnějším řízením obou odborů. „Zatímco na ostatních odborech v kraji slouží kolem dvou set padesáti policistů, ve Vyškově a Blansku je to jen zhruba sto třicet. Jejich spojením se tak dostaneme na číslo srovnatelné s ostatními," upozornil tehdy Kužel s tím, že policie ušetří jen několik manažerských a administrativ­ních postů.

Podle Leoše Tržila bylo sloučení územních odborů pilotním projektem, který měl ověřit, jestli tento model je do budoucna správnou cestou. „Nyní se vše vyhodnocuje. Ukázalo se, že je možné řídit větší celek jedním vedením, tedy jedním vedoucím a jeho zástupcem. Problém ale je dát vše do jedné administrativy, nyní je v podstatě stejný aparát v Blansku i ve Vyškově. Sloučit jej do jednoho nelze. Takže diskutujeme o ukončení pilotního programu a návratu do původní podoby. To by fakticky znamenalo navíc jen dvě nová tabulková místa – vedoucí územního odboru a jedna administrativní pracovnice. Nic jiného se nezmění," tvrdí krajský policejní ředitel.

V následujících týdnech tak budou dále jednat. „Vše se musí probrat ještě s policejním prezídiem a ministerstvem vnitra. Pilotní projekt ale neprokázal v podstatě žádné ekonomické úspory," řekl dále Tržil s tím, že případné rozdělení odborů by tak následovalo v druhé polovině letošního roku.

On sám připouští, že model dvou územních odborů je výhodnější. „Vedoucí nebude muset stále přejíždět z Blanska do Vyškova a zpět. Upevní se jeho role, nebude muset komunikovat s tolika partnery na velkém území," vyjmenoval.

Tržil zdůraznil, že rozdělení by nezměnilo nic na počtu policistů ani na počtu obvodních oddělení, která jsou nyní v Blansku, Boskovicích, Letovicích, Bučovicích, Slavkově a Vyškově. Nynější územní odbor Blansko-Vyškov pokrývá sto sedmadevadesát ob­cí.