Deklaraci společenské odpovědnosti Boskovičtí schválili na posledním zasedání rady města. „Jedná se o smlouvu, kterou dáme k podpisu provozovatelům jednotlivých heren. Nabádá je k odstranění venkovní reklamy včetně blikajících jackpotů, instalaci kamerového systému na vlastní náklady do budovy, kam by měli umístit také letáky, které lidi budou informovat o rizicích spojených s hraním automatů," přiblížil tajemník boskovické radnice David Škvařil.

Jestli však provozovatelé dokument podepíší, záleží pouze na nich. „Oslovíme je společně s pracovníky Českého institutu pro výzkum závislostí. Ale nutit je k ničemu samozřejmě nemůžeme. Když nám vyjdou vstříc, dají nám jednoznačný impuls, že jsou připravení spolupracovat," sdělil Škvařil.

V opačném případě však provozovatelům žádný postih nehrozí. „Je to otázka jejich svobodného rozhodnutí. Nedokážu proto v tuto chvíli v žádném případě odhadnout, jak budou postupovat," řekl boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

K jinému způsobu boje s hazardem ve městě se momentálně nepřiklání. „Žádné řešení teď předmětem našeho jednání není. Aktuální stav bereme jako určitý mezistupeň a počkáme si na změny, které má přinést chystaná novela loterijního zákona. Naše vlastní kroky by byly v tuto chvíli do značné míry zbytné," je přesvědčený Dohnálek.

V tomto ohledu s ním souhlasí i opoziční boskovický zastupitel Vladimír Farský, jenž před časem prohlásil, že by byl pro úplný zákaz hazardu, pro který se v listopadu loňského roku rozhodli v Blansku. „Nemělo by cenu přijmout nějaká zásadní opatření, když zanedlouho může být všechno úplně jinak," přidal se.

Na vzniklou deklaraci má však názor jiný, než jaký prezentuje vedení města. „Beru ji jako docela bezzubý kus papíru, který v důsledku rozhodně vůbec nic neřeší," oponoval Farský.

Podobně se k výsledku jednání Boskovických vyjádřil i blanenská starosta Ivo Polák. „Chápu to jako přesouvání práva rozhodnout na někoho jiného. To je svým způsobem čirý alibismus. Ale zástupci vedení boskovické právo mají na podobná rozhodnutí pochopitelně naprosté právo," uznal nakonec Polák.

Ačkoli zákaz provozování automatů v Blansku stále nenese své ovoce, jelikož výherní přístroje nadále fungují, ničeho v tomto ohledu nelituje. „Osobně jsem rád, že se většina zastupitelstva rozhodla s tímto celospolečenským problémem něco dělat. Nechtěli jsme pouze čekat," zhodnotil blanenský starosta.

Boskovičtí nepotěšili ani Matěje Hollana z občanského sdružení Brnění, které proti hazardu dlouhodobě bojuje. „Přístup jejich radnice hodnotím jako velmi laxní. Vím, že v Boskovicích vznikají různé iniciativy, kterým se aktuální situace nelíbí. Jsme připravení s nimi spolupracovat," oznámil Hollan.

Na webu je stále dostupná takzvaná mapa hazardu, podle které jednaosmdesát procent heren v Boskovicích stojí na místě, které je v rozporu se zákonem. „Ten se ale změnil, takže se jedná o zastaralá data. Bez ohledu na to mi například situace, kdy se herna nachází poblíž školy, přijde perverzní," poznamenal Hollan.

Školy však problémy kvůli hernám neregistrují. „Vím, že se poblíž naší budovy na náměstí 9. května jedno takové zařízení nachází, stejně jako to, že radnice situaci mapuje. Ale o žádném problému souvisejícím s automaty jsem na naší škole nikdy nezaznamenala," uvedla zástupkyně ředitele Základní školy Boskovice Dagmar Oujezská.

To ředitel tamního gymnázia Jaromír Fiala si toho, že v blízkém Sokolovna Clubu nějaké automaty jsou, ani nevšiml. „Alespoň doposud jsme nějaké stížnosti ze strany žáků nebo rodičů řešit nemuseli," reagoval Fiala.