Zastupitelé se sejdou už v osm hodin ráno. „Zpočátku sedí v čele zastupitelstva jen dosluhující primátor a tajemník magistrátu," poznamenal mluvčí úřadu Pavel Žára.

Takový stav vydrží jen do osmého bodu, tedy volby nového primátora. „Pak jde už bývalý primátor do své zastupitelské lavice a střídá jej jeho nástupce. Postupně k němu přisedávají jeho náměstci a radní, které zastupitelé volí," popsal Žára.

Výjimečná podle něj byla situace, kdy před osmi lety primátor Richard Svoboda už nebyl zastupitelem. „Šel si sednout na místo pro veřejnost," podotkl mluvčí.

Symbolem primátora je slavnostní řetěz. Ten se však na zastupitelstvu předávat nemusí. „Zákon to neukládá. Záleží tak na dohodě obou primátorů," řekl Žára.

Kromě rady města zastupitelé následně zvolí také uvolněné zastupitele a členy výborů zastupitelstva.

Představitelé koaličního Žít Brno mají obavu, že jim končící vedení bude jednání znepříjemňovat a úmyslně vyvolávat zmatky. Podle nich se tak stalo už na čtvrtečním sedmihodinovém zasedání zastupitelstva největší městské části Brno-střed, kde je výměna koalic stejná, jako na magistrátě. „Na Brně-středu jsme to nečekali a udělali to. Takže se bojíme, že to zopakují. Samozřejmě budeme rádi, když se tak nestane," řekl budoucí náměstek Matěj Holan.

Primátor Onderka ovšem včera obavy z obstrukcí po dotazu Rovnosti odmítl.

Optimistický je i Martin Ander z koaličních zelených. „Ve vedení Brna sedí trochu jiný formát politiků, než na Brně-středu," řekl.

Podobně se vyjádřil i Vokřál. „Věřím, že se něco podobného jako na Brně-střed nestane a že zastupitelstvo proběhne s nějakou mírou velkorysosti vůči všem zúčastněným," uvedl.

Podle politologa Michala Pinka mají průběh zastupitelstva v rukou hlavně strany nové koalice. „Měly dost času si nastudovat zákon o obcích. Jak se svolává a vede ustavující zastupitelstvo, by měli vědět," poznamenal Pink.