Stavy tohoto ptáka někdy před třiceti až čtyřiceti lety u nás výrazně poklesly. Ochránci přírody zjistili, že se situace začala mírně zlepšovat. Proto chtějí zahnízdění dudků v krajině podpořit. „Původně tady dudků žila spousta, pak se změnami v krajině vymizeli. Inspirovali jsme se v Rakousku, kde vyvěšují hnízdní dudčí budky ve vinicích. Zajeli jsme vyzkoušet budkování i do Maďarska a vymysleli projekt," uvedl hospodář čejkovického základního článku Hnutí Brontosaurus Petr Gal.

Organizátoři akce počítají s účastí více než padesáti nadšenců z řad brontosaurů a místních obyvatel. „Budkování kolem naší obce je součást většího záměru, v sobotu se na třech místech Slovácka rozběhnou do vinohradů dobrovolníci a rozvěsí více než pětašedesát budek pro ptactvo. Kromě Mikulčic a Moravské Nové Vsi přibudou ptačí budky i v okolí Čejkovic," sdělil předseda základního článku Petr Hájek.

Do čejkovických vinic půjde sedmnáct „domků" pro ptáky. „Předpokládáme, že se do nich nastěhují i drobní pěvci – lejsek bělokrký a lejsek šedý, konipas bílý a krutihlav obecný. Polobudky jsou pak určené pro různé druhy sýkor. Šest takzvaných dudkovníků jsme podle rakouského vzoru nachystali pro dudka chocholatého," přiblížil Hájek.

Dodal, že dudkovníky jsou velké budky, kolem nichž Čejkovičtí postaví dřevěnou boudu o velikosti pračky, která ptákům připomíná přirozená hnízdiště. Po terénním výzkumu kolem obce s ornitologem čejkovičtí brontosauři vytipovali vhodné lokality, kde by ptáci mohli v dubnu, až přiletí z Afriky, zahnízdit. Spolupráci jim přislíbilo dokonce několik vinařů. „Dudek je pták velký asi jako špaček s typickou oranžovou chocholkou, u nás nejvíce hnízdí na Slovácku v Milovickém lese u Mikulova, v hodonínské a bzenecké Dúbravě a v severních Čechách. V rakouském Wagramu zjistili, že se rád zabydluje v zahradních domcích a kůlnách na nářadí. Oblíbenou potravou mu jsou krtonožky, různý hmyz. Dudek je schopný dobývat ze země ponravy chroustů," vysvětlil ornitolog Petr Pavelčík.

Čejkovičtí brontosauři navíc budky zaměří pomocí GPS a zanesou souřadnice na mapu. V dalších měsících je budou čistit, monitorovat a v případě úspěšného zahnízdění vyvěsí další. Akci pořádají s brontosauřími oddíly. „Chceme zapojit děti do ochrany ptactva a přírody. Pro účastníky budkování připravíme občerstvení," dodala organizátorka technického zázemí Kristýna Hájková.

Za posledních deset let už brontosauři vyvěsili v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích stovky ptačích budek.