Jednání zatím nepřinesla jasný výsledek. „Naposledy jsme měli schůzku zhruba před deseti dny, další bude v polovině srpna. Scházíme se přibližně jednou za měsíc," uvedl Miloš Bílý, černohorský zastupitel a zástupce občanské iniciativy Naše voda, která referendum iniciovala.

Podle Bílého předpokládali, že svazek udělá nějaký první krok k tomu, aby se dohodli na vystoupení. „Čekali jsme, že dostaneme od svazku nějaké rozumné návrhy. Zatím se tak nestalo. V současnosti naši a jejich právníci zahajují práci na smlouvě o vystoupení," sdělil Bílý.

To potvrdil také starosta Černé Hory Ondřej Měšťan. Dále se k tomu nechtěl vyjadřovat podobně jako místostarostka Petra Zavřelová. „Stále se jedná. Ale do doby, než uzavřeme dohodu, nebudeme podávat bližší informace," řekla místostarostka Černé Hory.

Podle předsedy Svazku vodovodů a kanalizací Jiřího Charváta na schůzích řeší, co je oddělitelný a neoddělitelný majetek, tedy který mohou a který naopak nemohou vydat Černé Hoře. „Vyjasňujeme technické věci, které větve vodovodu jsou oddělitelné a které ne," popsal.

Zatímco u vodovodů a kanalizací nejsou větší problémy, zdroj pitné vody Zelený kříž je jádrem sporu už od začátku. Svazek považuje vrt za neoddělitelný majetek, protože voda z něj není určená jen pro obyvatele Černé Hory, ale i dalších obcí. Vedení městyse ho však chce získat do svého vlastnictví. „S velkou pravděpodobností budou rozhodovat soudy," prozradil Miloš Bílý. Soudní spor nevylučuje ani Charvát.

Druhou komplikací je čistírna odpadních vod. Na poloviny ji totiž vlastní svazkové obce Černá Hora a Bořitov. Až Černá Hora svazek opustí, vznikne problém, kdo bude čističku obsluhovat a kdo pro koho tedy bude odpadní vody čistit.

Zatím není jasná ani částka, kterou by měla Černá Hora zaplatit svazku ve finančním vyrovnání. Původní návrh byl ze strany svazku sedm milionů. Charvát i Bílý ale říkají, že suma bude nejspíš jiná.

Datum vystoupení se ovšem pomalu blíží a Černá Hora stále neví, zda bude mít v novém roce vlastní zdroj pitné vody. Pravděpodobnější je, že bude vodu nakupovat od svazku a přeprodávat svým obyvatelům, kterým nastaví vlastní ceny vodného a stočného.

Letos zaplatí za vodné a stočné obyvatelé Černé Hory a dalších obcí, které jsou členy svazku, přes devadesát korun s DPH za kubík. Jedná se o jednu z nejvyšších cen v kraji. „Cena, která je ekonomicky dlouhodobě udržitelná a bude při ní dostatek peněz na obnovu infrastruktury, by v případě, že vystoupíme a budeme sami obhospodařovat zdroj Zelený kříž, byla pětaosmdesát korun," dodal Miloš Bílý.

Právníci nyní ještě analyzují úpravy stanov svazku, které byly nedávno změněny. Žádná ze stran neví, zda se řídit podle starých nebo nově přijatých.

MAREK OSOUCH