Jen velká jáma a hromada hlíny. Tak již téměř rok a půl vypadá prostranství rozestavěné sportovní haly ve Slovákově ulici v Boskovicích. Kvůli nálezu černého sedimentu a spodním vodám a s tím souvisejícími protesty těch, kteří poblíž bydlí, dělníci práce pozastavili. Že stavba stojí již od loňského února, se nelíbí většině opozičních zastupitelů.

Například bývalý starosta města Jaroslav Dohnálek je přesvědčený o tom, že stavba sportoviště musí pokračovat tam, kde začala. „Vhodné místo jsme hledali od roku 2005. A po takové době těžko v Boskovicích někdo objeví Ameriku. Výhodou je, že jsme ji začali stavět na pozemku v majetku města. Kdybychom ji chtěli mít třeba ve sportovním areálu Červená zahrada, jak někteří prosazovali, museli bychom vykoupit pozemky od soukromých vlastníků. To by se sebou přineslo i náklady navíc," uvedl Dohnálek.

O osudu sportovní haly budou v blízké době jednat boskovičtí radní. Rozhodování jim má ulehčit mimo jiné audit, na který město vyčlenilo z rozpočtu tři sta padesát tisíc korun. „Momentálně jej vyhodnocujeme. Nechali jsme zpracovat i právní posudek a finanční analýzu. Abychom mohli učinit rozhodnutí, je potřeba posoudit problematiku ze všech stran," vysvětlila starostka Boskovic Hana Nedomová.

Město se zabývá i možnostmi postavit halu v jiné lokalitě. V úvahu jich přichází hned několik. „Když byl nedávno na návštěvě v Boskovicích hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, mluvili jsme o případné možnosti postavit sportoviště na pozemku některé z jejich středních škol. Například u pedagogické školy v ulici Komenského, vyšší odborné a střední školy v Hybešově ulici, která má velkou zahradu. Nebo u středního odborného učiliště André Citroëna na náměstí 9. května," sdělila Nedomová.

Město také podle ní zjišťuje, jestli halu lze postavit v Červené zahradě a jedná s vlastníky pozemků.

Místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková uvedla, že dalším vhodným místem může být farská louka u židovského hřbitova. Město již oslovilo římskokatolickou farnost. Není také vyloučeno, že bude stát v ulici Mánesova nebo za nemocnicí. Krajský úřad před časem zrušil povolení změny stavby před jejím dokončením. Odvolali se proti němu účastníci řízení.

A podle Nedomové se mohou odvolávat donekonečna. A dostavbu sportoviště ve Slovákově tak neustále blokovat. „Halu tam pak nikdy nedostavíme. To co nešlo před pár lety, jak vysvětlovalo bývalé vedení města, lze nyní. Hala nemusí sloužit jen sportovcům, ale můžeme postavit multifunkční zařízení, kde budou i kulturní akce. Třeba koncerty. Dotace by nám mohla pokrýt přes padesát procent nákladů. Tím by město ušetřilo. Společná investice kraje a města je také zajímavá," přiblížila Nedomová.

Zastupitelé budou o tom, jestli ve výstavbě haly ve Slovákově ulici pokračovat nebo ji definitivně stopnout, rozhodovat na svém červnovém jednání. Do té doby jim radnice předloží svá zjištění. Podle Nedomové ale ještě určitě není rozhodnuto. „Vše ještě musíme důkladně zvážit, nejen finanční hledisko. Já sama ještě nevím, jak budu hlasovat. Potřebuji asi čtyři až pět informací, abych se mohla rozhodnout," vysvětlila boskovická starostka.

Opozice je ale nešťastná z toho, že radnice o svých dalších záměrech se sportovištěm již dlouho mlčí. „Taháme za kratší konec provazu a musíme čekat, s čím přijdou," uvedl lídr TOP 09 Pavel Vlach.

Lídrovi Sdružení SNK Evropští demokraté a Sportovci pro Boskovice Radkovi Mazáčovi ale přijde úsměvné, že výstavbu haly schválili v minulosti i ty politické strany, které ji teď odmítají. „Když jsme byli v koalici, doložili jsme zastupitelům i využitelnost haly a nikdo neměl námitky. Nechápu, proč halu ve Slovákově odmítají ti, kteří ji dlouhodobě podporovali. A tak se ptám, komu všemu má toto sloužit?" zlobil se Mazáč.

Sportovci podle něj halu již nevyhnutně potřebují. „Některé kluby hrají svá soutěžní utkání mimo město, některé musejí před každou sezónou žádat o výjimku ze soutěžních řádů s rizikem vyloučení ze soutěže. Na halu je vydáno platné stavební povolení a ukončení projektu v sobě nese riziko, že se Boskovice nedočkají haly v průběhu dalších deseti až patnácti let," upozornil Mazáč.

Ti, kteří v blízkosti stavby haly bydlí, ale chtějí výstavbě i nadále bránit. „Pod staveništěm je spodní voda. Lidé mají obavy, že jim budou praskat baráky. Jsme připraveni se odvolávat," řekl například Oldřich Grulich.