O stromy je třeba intenzivně pečovat několik let po výsadbě. První dva roky to nicméně zajistí dodavatelská firma. „Náklady na následnou péči jsou už zapracované v samotné zakázce. Po dvou letech péči převezme město, a pokud nerozhodne jinak, přidělí ji technickým službám. Ty pak dostanou víc peněz buď na posílení vlastních pracovních kapacit, nebo na objednání jiné firmy, které uloží starost o aleje," ujistil starosta města Ivan Charvát.

Lánský, který dělá ředitele technických služeb už pětadvacátým rokem, ale vidí podstatné nedostatky v možnostech služeb už nyní. „Práce přibývá na každém kroku. Přitom si nepamatuji, kdy se naposledy zvyšovaly stavy. Základní kádr zůstává už několik let na čtrnácti lidech, přitom ideální by bylo mít alespoň o pět víc. Je to všechno otázka rozpočtu, který město službám každoročně schválí. Ten v posledních letech stagnuje," řekl Lánský.

Podle starostova odhadu ale příspěvek pro technické služby na rok činil před pěti lety asi deset milionů korun, zatímco letos čtrnáct. Souhlasí s tím, že práce přibývá, město však na to při tvoření rozpočtu reaguje. Jak ale oponuje Lánský, jde jen o nárůst v případě účelově vázaných položek. Režijní rozpočet podle něj zůstává stejný.

Služby musí například nově zajišťovat svoz bioodpadu, starat se o údržbu nových protipovodňových opatření nebo obhospodařovat zámecký park. „Obecně jde o to, že se velká část městských ploch kultivuje a s tím přibývá práce. Posekat louku není nic náročného, ale jakmile na ní vyroste dětské hřiště, údržba trvá déle. Kromě toho děláme i to, co nemáme ve zřizovací listině, jako třeba sečení školního hřiště. Škola na to nemá techniku, tak to zbývá na nás," nastínil Lánský.

V posledních letech podle něj v personálu výrazně chybí lidé z úřadu práce. „Ještě před dvěma třemi lety u nás bylo tradicí je nabírat. Když se osvědčili, dostali smlouvu na dobu určitou a po nějakých čtyřech letech na neurčitou. Teď nám ale chybí," podotkl.

Stagnující počet zaměstnávaných podle starosty vyváží pořizování modernější techniky. „Naposledy zastupitelstvo schválilo nákup moderního a efektivního nosiče nářadí, o který ředitel žádal už nějakou dobu. Obecně se po technické stránce služby v posledních letech hodně dovybavily, takže méně lidí zastane víc práce," řekl Charvát.

S tím, že jsou služby stále vybavenější a práce jednoho člověka efektivnější, Lánský souhlasí. „Některá práce ale nejde dělat jinak než rukama," podotkl.

Že podnik musí vykonávat stále větší množství práce, si myslí i někteří obyvatelé města. „Rád se procházím po Slavkově a fotím, takže si všímám, o co všechno se starají. A řekl bych, že to zvládají dobře, spousta měst určitě vypadá hůř než Slavkov. Líbí se mi třeba, jak pracují při festivalech. Nikdy se nezdržují, hned po konci začnou sklízet pódium, uklízet prostranství," chválil Slavkovan Tomáš Přichystal.

Na závěr ovšem má slavkovský starosta pro technické služby dobrou zprávu. „V souvislosti s nárůstem spravovaných ploch je město připravené navýšit nebo posílit technické služby jak po technické, tak po personální stránce," řekl Charvát s tím, že to už ale zřejmě bude záležitostí nového vedení města i technických služeb. Současný ředitel se údajně chystá jít do důchodu.