Nové písmo nadchlo vedení základní školy ve Sloupě. „Nějakou dobu už používáme takzvanou genetickou metodu čtení, kdy děti začínají u tiskacích písmen a ke psacím se dostanou až postupně. Svým způsobem to bylo zbytečně složité a Comenia Script celý proces znatelně zjednoduší. Ověřili jsme si to návštěvou školy, která už nové písmo zavedla, a to nás dostatečně přesvědčilo," sdělila zástupkyně ředitele sloupské základní školy Jana Janáková.

Aby mohla škola moderní písmo začít používat, musí splnit dvě základní podmínky. „Dohled nad dětmi musí mít pedagog, který prošel speciálním školením. V našem případě absolvují učitelé takto zaměřený kurz v Brně. A druhou podmínku tvoří souhlas rodičů. Navštívili jsme mateřskou školu a rodiče byli touto možností nadšeni. Oficiální souhlas s metodou výuky ale musí stvrdit podpisem při zápisu do první třídy," poznamenala Janáková.

Do první třídy ve Sloupu bude chodit také syn Marie Hasoňové. Té se novinka líbí. „Rozhodně s tím budu souhlasit. V dospělosti stejně většina lidí píše tiskacím písmem. Hlavní výhoda podle mě spočívá v tom, že odpadnou problémy s navazováním jednotlivých písmen," uvedla žena.

Další změnou je, že diakritická znaménka bude dítě psát rovnou. „To velmi usnadní výuku dětem trpícím dyslexií nebo dysgrafií. Takových je jen u nás asi dvacet procent. A to nemluvím o tom, jak těžce se nám čtou texty žáků v pozdějších třídách, které jsou hlavně z počítačů taky zvyklí hlavně na tiskací písmo," dodala Janáková.

Stejný názor má i vedení Základní školy Erbenovy z Blanska. „I my začneme žáky prvních tříd od září učit nové písmo. Jeho výhody jsme sledovali delší dobu a považujeme jej jednoznačně za přínos, a to i pro čtení. Rozhodně se nebojíme nějakých rozporů se staršími ročníky, které tuto možnost neměly. Tiskací písmo je populární i tam, je to prostě trend. Navíc ani od rodičů jsme zatím nezaznamenali ani jednu zápornou reakci," podotkla ředitelka Simona Poláková.

Zato v Jedovnicích jsou zatím spíše opatrní. „Rozhodneme se až příští týden po zápisu. Je to svým způsobem hlavně volba rodičů. Podle jejich reakce uvidíme, co dál. Je docela možné, že v září otevřeme jednu třídu, kde budou psát klasicky a druhou pro Comenia Script," řekl ředitel jedovnické základní školy Michal Souček.

Některé školy na Blanensku se však k převratné změně zatím staví spíše skepticky nebo zdrženlivě. „Já sám jsem jednoznačně zastáncem klasického psacího písma. Stále existují případy, kdy se bez něj člověk neobejde a bude tomu tak i nadále. Navíc podle mě klasické psaní rozvíjí mozek a učí děti přemýšlet," oponoval ředitel Základní školy Edvarda Beneše v Lysicích Zdeněk Burýšek.

Blanenská základní škola Salmova se k Erbenově nepřidá. „Rozhodně to považujeme za velmi vážnou záležitost a zatím v novém písmu vyzdvihovaný přínos spíše nespatřujeme. Počkáme, až jak se osvědčí na jiných školách a poté se o tom budeme znovu bavit," uvedla ředitelka školy Eva Kadrmasová.

Objevily už se prý i hlasy, které s Comenia Scriptem hlásí špatné zkušenosti. „Skutečně jsme několik záporných ohlasů zaznamenali. I kvůli tomu zatím nic měnit nebudeme. Do budoucna tuto možnost samozřejmě nevylučujeme, ale momentálně zůstaneme u osvědčené výuky psacího písma," prozradila zástupkyně ředitele boskovické základní školy Dagmar Oujezská.

Odborný názor se v současnosti na Blanensku hledá těžko. „Zatím nevíme, jak se k problému postavit. Počkáme, až co ukáže praxe. Půjdeme se podívat do tříd, jak to děláme i v ostatních případech, a poté všechno pečlivě zhodnotíme. Dnes je ještě brzy na jednoznačné stanovisko," myslí si Jarmila Kuchařová, vedoucí blanenské pedagogicko-psychologické poradny, která spadá pod Vyškov.