Povodí Moravy se na soud obrátilo již loni s tím, že Balíkova lodní doprava používá po vypovězení smluv pozemky neoprávněně. „Přístaviště společnosti lodní dopravy, jejímž jednatelem pan Balík je, blokuje jediný řádný přístup k vodní hladině, který jsme vybudovali pro hasiče, policisty a záchranáře. Soud nyní rozhodl, že firma musí podle vyklidit nejen pozemek na hrázi, ale i další pozemky, které slouží jako přístaviště," sdělil mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Vyjádření Martina Balíka nebylo možné v pátek získat. „Martin Balík je v zahraničí. Kdy bude k dispozici přesně nevím. Spojit se s ním bude možné zřejmě nejdříve v pondělí," reagoval muž, který se nepředstavil, na čísle Balíkova mobilního telefonu.

Balík sám ještě nedávno dával najevo, že odchod z přehrady nemá zrovna v úmyslu. „Provozovali jsme veřejnou službu a za sezonu přepravili čtyřicet tisíc lidí. Záležitost s Povodím Moravy není stále urovnaná, ale věřím ve vítězství zdravého rozumu. Mrzí mě, že se státní podnik nechá zahnat do takových lobbistických her," poukázal Balík v narážce na své úvahy o tom, že za všemi jeho potíži s úřady stojí konkurenční boj.

Zástupci Povodí naproti tomu zdůrazňují, že se s podnikatelem nejprve snažili dohodnout. „V předloňském roce po řadě jednání se složkami Integrovaného záchranného systému Povodí Moravy navrhlo podmínky pro sepsání nové nájemní smlouvy. Pan Balík tyto podmínky odmítnul a nereagoval ani na výzvu k vyklizení pozemků. Proto Povodí podalo žalobu o vyklizení pozemků k soudu," dodal mluvčí.

Poukázal přitom na to, že kvůli chybějící smlouvě nemá Balíkova společnost ani povinné povolení plavebního úřadu k provozování přístaviště.

Celý případ sleduje i Lubomír Vedra, starosta Vranova nad Dyjí a předseda spolku obcí Vranovska. „O výsledku soudu vím zatím neoficiálně. Záleží na tom, zda a kdy nabude právní moci. Rozhodnutí soudu respektuji a mám za to, že soud rozhodoval s náležitým zřetelem ke stavu věcí," řekl starosta.

Vliv na počínající sezonu na přehradě to podle něj rozhodnutí mít nebude.