Pro tu je to opravdu mimořádné. „Je to pro nás historická událost. Dlouhodobě chováme čtyři druhy arů a dosud jsme se dočkali mláděte někdy před sedmnácti lety pouze u araraunů. Zelenokřídlým se odchov povedl poprvé," řekl zoolog Jiří Ingr s tím, že samice od roku 2011 snášela jen neoplozená vejce.

Tři se objevila v dřevěné budce u papoušků i letos v únoru. „Byla jsem přesvědčená, že vejce jsou opět neoplozená, a jakmile odezněla inkubační doba, chystala jsem se je vyhodit. Když jsem však do budky sáhla potřetí, bylo to do živého. Měli jsme obrovskou radost," řekla chovatelka Jana Vargová.

Ta podle pokynů zoologa začala rodiče oproti normálu krmit častěji a do běžných porcí zrní a ovocných směsí jim přidávala živočišnou složku. Samec většinou podle chovatelky seděl na boudě a hlídal, matka se věnovala mláděti. „Jednou za čas jsme rodičovský pár vylákali do venkovní voliéry, abychom mohli malé zkontrolovat. Zjišťovali jsme, jak přibývá na váze a jestli je rodiče nějakým způsobem nepoškozují," sdělil zoolog. Jak vysvětlil, není vzácností, že dospělí potomka oškubají nebo mu při krmení nechtě uštípnou kus zobáku. Nic takového se ale v Hodoníně nestalo.

K odchovu došlo u dvanáctiletého páru až po sedmi letech jeho života v hodonínské zoo. „Není to nic neobvyklého, často trvá roky, než se jedinci opačného pohlaví zharmonizují, a jsou tak schopní reprodukce," řekl Ingr.

Jak dále uvedla mluvčí, mládě nyní nějaký čas pobude s rodiči, aby se od nich učilo a získalo správné sociální návyky. „Poté bude nabídnuté některé z jiných zoo nebo soukromému chovateli," dodala Mikulicová.

Ara zelenokřídlý je po hyacintovém druhým největším a druhým nejčastěji chovaným papouškem. Délka jeho těla v dospělosti dosahuje až devadesáti centimetrů a váží až 1,4 kilogramu.