Nápis „Na prodej“ se v nejbližší době znovu objeví na zdi hrušovanského zámku. Po vleklých soudních sporech je vlastníkem památky opět tamní radnice. Firma Orgoluso, která zchátralou pamětihodnost koupila, ale nezaplatila, se neodvolala proti rozhodnutí soudu, který označil kupní smlouvu za neplatnou. Hrušovanští zastupitelé se proto nyní rozhodli zámek prodat znovu a tentokrát lépe.

„Zámek budeme prodávat. Předpokládám, že kupní cena se bude pohybovat kolem dvou a půl milionu. Bližší podmínky prodeje a přesný návrh kupní smlouvy stanoví zastupitelé na svém dalším zasedání. Plánujeme je na měsíc červen,“ objasnil záměry radnice starosta Miroslav Miloš.

Firma, které předchozí zastupitelstvo zámek prodalo, zřejmě dodnes drží všechny podklady, kterými město disponovalo. „Zmizely průzkumy, studie a další věci, které město k zámku mělo. Dobývat je z firmy bude ovšem velmi obtížné. Její zástupce nenašla ani policie,“ podotkl před časem Miloš.

Město při minulém prodeji převedlo vlastnictví zámku na kupce bez jakékoliv záruky, bez jistiny složené v bance, předkupního práva nebo věcného břemene. „Zámek musíme nyní prodat tak, aby vše dobře dopadlo a peníze putovaly do městské kasy,“ řekl starosta.

Referendum o osudu zámku zástupci města v Hrušovanech nevypsali. Zámek by tak měl získat nového majitele a teprve ten rozhodne o jeho dalším využití.

Hlasem lidu se naproti tomu hodlají řídit v Miroslavi. Rozhodnutí o budoucnosti největší pamětihodnosti ve městě nechají miroslavští zastupitelé na místních lidech. O tom, zda má město tamní zámek prodat, nebo si ho ponechat a opravovat, rozhodne místní referendum. „O referendu budeme jednat na červnovém zastupitelstvu. Musíme dojednat detaily, jako je termín a přesné znění otázky. Předpokládám, že je vyhlásíme na podzim,“ upřesnil místostarosta Miroslavi Roman Volf.

O zámku už lidé v Miroslavi jednou hlasovali. K urnám tehdy ale přišla necelá třetina voličů. Drtivá většina z nich podpořila návrh, aby město zámek prodalo. Tehdejší pravidla ale vyžadovala, aby hlasovala nejméně polovina voličů. „Po změně zákona je pro platnost nutná jen pětatřicetiprocentní účast. Jsem si jist, že to zvládneme,“ prohlásil starosta Augustin Forman.

Bez ohledu na to, jaké výsledky referendum přinese, požádali zástupci města o poskytnutí dotace na další opravy jihovýchodního křídla zámku. „Žádali jsme o dvě stě padesát tisíc korun. Stejná částka by putovala z městské pokladny,“ vysvětlil Volf.

Bývalý zájemce, architekt Zdeněk Fránek, vzdal své plány s miroslavským zámkem loni v červnu. Jeho projekt středoevropského centra pro setkávání architektů zaujal zastupitele v roce 2009. Vzešel tehdy z návrhů většího počtu kupců, které inspiroval televizní pořad z cyklu věnovaného památkám na prodej.

Zámek v centru Miroslavi se přitom radnice pokouší prodat nebo pronajmout již asi deset let.

Komplikace při hledání vlastníků pro chátrající zámky dokresluje také případ Jaroslavic. Místní zastupitelé zámek před lety prodali rakouskému podnikateli, dokončení převodu ale blokuje vleklý spor s dědici posledního vlastníka. „Situace se už nějakou dobu nemění. Spor trvá, znojemský soud o něm zatím nerozhodl. Jsme vedlejší účastníci řízení a žádné nové informace jsme se již dlouho nedozvěděli. Předpokládám, že kdyby došlo k nějakému výraznému posunu, informace by se k nám dostala,“ sdělil starosta Jaroslavic Petr Zálešák.