Podle údajů brněnské pobočky úřadu práce jsou vedle svářečů nejžádanější nástrojaři, obráběči nebo obsluha CNC strojů. „Dlouhodobě je jich nedostatek. Firmy nás o ně žádají, ale v evidenci je nemáme. Posíláme proto lidi na rekvalifikace, aby pak snadno našli místo," okomentoval situaci ředitel pobočky Josef Bürger, podle kterého může za nedostatek kvalifikovaných svářečů a obráběčů nízký zájem o učňovské obory.

To potvrzuje ředitel Střední školy strojírenské a elektrotechnické Brno Trnkova Roman Moliš. „Kapacita tříd je třicet žáků, ale obvykle ji nenaplňujeme. Nástrojařů se přihlásí třeba jen pět a to je kromě nás v Jihomoravském kraji jen jedna škola, která tento obor učí. Asi to považují za špinavou profesi," poznamenal.

Studenti při škole chodí na praxe do brněnských strojírenských firem. „Ty si vybírají nejlepší z nich a dají jim práci," dodal Moliš.

Zatímco po skončení základní školy žáky strojírenské obory nelákají, často se pro ně rozhodnou později v dospělosti. „Lidé si u nás mohou udělat svářečský kurz s mezinárodní platností. Trvá čtyři týdny. Chodí k nám učni, kterým kurz platí škola, i dospělí ve věku od pětadvaceti do padesáti let. Rozdíl v jejich přístupu je velký, kdo to má zadarmo, moc se nesnaží," řekl vedoucí svářečské školy při Střední škole stavebních řemesel Brno-Bosonohy Jan Blažek.

Rekvalifikovaní svářeči podle něj hledají místa snadno. „V Brně jich je stále málo. Jsem ve spojení s firmami, které hledají schopné pracovníky. Problém je, že dobří svářeči často míří do zahraničí, například do Norska nebo Švédska," dodal.

O svářečský průkaz mohou podle něj usilovat i ženy. „Například firma Daikin v Brně jich zaměstnává hodně. Pájí tam měď. Mají pro to lepší cit," poznamenal.

Jihomoravský kraj o nedostatku absolventů v technických profesích ví a podporuje učňovské obory stipendii. „V prvním ročníku mohou učni dostat patnáct set, ve druhém dva tisíce a ve třetím dva a půl tisíce korun za pololetí," uvedla mluvčí kraje Denisa Kapitančiková. Stipendium v kraji nabízí patnáct středních škol.

Absolventi technických oborů, kteří si budoucího zaměstnavatele teprve vybírají, mohou zajít příští týden na Mezinárodní strojírenský veletrh na brněnském výstavišti. Ve čtvrtek tam v pavilonu A2 začne veletrh pracovních příležitostí JobFair. „Po technických profesích je velká poptávka," podotkla Marcela Vyskoková ze společnosti Advantage Consulting, která se zaměřuje na nábor zaměstnanců pro technické obory.

Nejžádanější povolání

Dlouhodobě nejžádanější profese u zaměstnavatelů v Jihomoravském kraji:

-nástrojař

-svářeč

-obráběč

-obsluha CNC strojů

Nejpoptávanější profese letos v srpnu:

-pracovníci ve stavebnictví a rostlinné výrobě

-kuchaři, číšníci a servírky

-obchodní zástupci

-administrativní pracovníci

-ostraha

-uklízeči a pomocníci

-zedníci

Zdroj: Úřad práce ČR