Ve výhledu prosklenou stěnou galerie Jonáš zatím brání igelit. Uvnitř mezi sochami a obrazy stojí žebřík a na parapetu sklenice se štětcem či kladivo. Nový výstavní prostor však bude hotový již tento pátek. „Galerii Jonáš slavnostně otevřeme v šest hodin odpoledne. Pak se do ní lidé podívají vždy v úterý a ve čtvrtek. Uprostřed výstavní síně stojí velké plastiky, sochy a keramika. Na stěnách budou obrazy. Máme naplánovanou výstavu třeba známého umělce Sergeje Kuliny a chceme jednat i s Olbramem Zoubkem," nastínil galerista Pavel Svoboda. Pokud Jonáše neobsadí výstava jediného umělce, prostor doplní zahradní plastiky, keramika, obrazy, sklo, kabelky či šperky, které si lidé budou moct i koupit. Svoboda chce upřednostnit regionální umělce. U vystavených děl si tak návštěvníci přečtou jména autorů, jako jsou například Arna Juračková, Alena Baisová, Roman Kopecký či Jiří Polášek.

Pořídit na Blanensku výstavní prostory výhodně je těžké. Svoboda měl to štěstí, že Jonáše sponzoruje firma. „Pokud by nepřispěla, vést galerii by bylo prodělečné. Nájmy jsou totiž vysoké," dodal.

V nové galerii nebudou chybět ani obrazy blanenského divadelního režiséra a malíře Jiřího Poláška. Ten maluje konstruktivní lyriku. „Ve svých obrazech obvykle zašifruji něco konkrétního do tvarové přísnosti. Lyrické jsou barvy a také námět," popsal svá díla Polášek. Podle něj je dobře, že na Blanensku vznikají další galerie a lidé jsou tak blíž umění. Varuje ale před komercí, která může umění degradovat. „Je dobře, když má galerie svůj program a vystaví jednoho autora. Může se pak vyvíjet dál. Pokud ale na jedné stěně visí šest různých autorů, připomíná to podivný jarmark a k ničemu to nevede," míní umělec s tím, že si některé galerie škodí i tím, že vystaví a nabídnou návštěvníkům jakéhokoliv umělce, který jim své výtvory přinese.

Galerie v zámku

Na špičky vsadila nová galerie v Letovicích. Ta vznikla v polovině horního patra zámku. Ještě nemá název, zdobí ji však už obrazy Martina Mainera a Miroslava Netíka. „Galerie funguje od prvního května. Umístili jsme ji do spraveného vrchního patra zámku. Zámek a umění totiž patří k sobě. Navíc tak budeme ještě lépe prezentovat město Letovice," míní majitel zámku Bohumil Vavříček. O galerii pečuje spolu s vedením zaběhlé letovické galerie Pex. Dveře chtějí otevřít zejména špičkovým autorům. V zámku fanoušci umění navštíví i dvě výstavy zároveň. Díla umělců si mohou také koupit. „Tuto sobotu otevřeme za první měsíc existence galerie již třetí výstavu. Lidé si tam prohlédnou obrazy, zejména akty, Josefa Mžyka," podotkl Vavříček.

I v boskovické židovské čtvrti přibyl nový výstavní prostor. Mini Galerie Zwicker tam devatenáctého května otevřel v chodbě svého domu Miloš Pachl. „Tento dům je památkově chráněný a já chtěl jeho krásný prostor zpřístupnit lidem. V chodbě s původní kamennou dlažbou, kamenným schodištěm a pod klenbami si nyní mohou prohlédnout fotografie židovské čtvrti. Snímky z poválečné doby jsem zachránil při vyklízení jednoho z domů, který k židovské čtvrti přiléhá. Ještě starší fotografie mi zapůjčili Muzeum Boskovicka, Jaroslav Bránský a fotoateliér Drápal," přiblížil Pachl.

Stálou expozici lidé zhlédnou za dobrovolné vstupné. Přispějí tak do almužního sloupku na charitu. „Za krátkou dobu, co jsme galerii otevřeli, už máme na kontě tři tisíce pět set korun. Peníze pak pošleme do stacionáře Emanuel v Boskovicích a dětského domova v Hodoníně u Kunštátu," dodal majitel minigalerie.