Kdyby rozeslali i deset upomínek, půjde jen o zbytečně popsaný papír. A další náklady navíc. Představitelé knihoven v břeclavském okrese z lidí bezvýsledně mámí desítky knih a desítky tisíc korun, které jim čtenáři za dosud nevrácené tituly dluží.Některé případy se dostaly až k soudu.

Jeden příklad za všechny: „Muž, který měl přechodné bydliště v Břeclavi, nám dluží asi dvacet tisíc korun a knihy. Dokonce i přesto, že kvůli tomu byl u soudu," říkal zástupce ředitele břeclavské knihovny Jaroslav Čech.

Podle něj jde o sociálně slabého čtenáře, který má problémy se zákonem. „Zkoušeli jsme jej najít u něj doma, ale neuspěli jsme. Bohužel od něj nemáme půjčené knihy ani peníze. Když jsme se obrátili na policii, zjistili jsme, že dluhů má více," pokračoval Čech.

Z mikulovské knihovny odešly na sklonku minulého roku dlužníkům upomínky: za díla, která jsou v domácnostech až tři roky. Řada z opatření se však minula účinkem. Lidé dluží tamní půjčovně zhruba pětadvacet tisíc korun. „Oslovili jsme dokonce městskou policii, aby nám pomohla upomínky roznést a zastihnout lidi, které hledáme. U některých se to ale nepodařilo, protože se například odstěhovali. Snažili jsme je najít i přes známé, ale neuspěli jsme," sdělila ředitelka knihovny Ilona Salajková.

Knihovníci se shodují, že se o navrácení knih hodlají pokoušet dál, zároveň přiznávají, že některá díla budou muset odepsat. „Vymáhá se to těžko. Dluhy jdou do tisíců korun a když si někdo půjčí a pak nevrátí více knih od jednoho autora, je to nepříjemný problém. Stalo se nám to třeba u Forsytha," zmínila zase hustopečská knihovnice Jitka Horáková.

Zatímco v Břeclavi řešili u soudu papírové svazky, v Hustopečích se před lety přeli o hudební CD. „Měli jsme totiž potvrzení, že si jej člověk půjčil. U knih je to složitější. Scanner je přece jen stroj a někdy se může splést tím, že ke jménu čtenáře načte například jinou knihu," srovnávala Horáková.

Pokud se správci knihoven obrátí s problémy na policii, může se lehkomyslný čtenář dostat k výslechu, čelit obvinění a poté případně i obžalobě. „Je to netradiční věc. Postupovali bychom jako v každém jiném případě: zajistili bychom důkazy, informace a podobně. Vše by se dělo pod dozorem státního zástupce," uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Nezodpovědní čtenáři se však mohou z dluhů vymanit, aniž by sáhli do peněženky. Stačí využít amnestie, která platí asi pět dní v roce. Většinou na týden knihoven, jež se koná na podzim. Přístup ve městech je rozdílný. „Lidi toho využívají, někdy máme i pocit, že na amnestii vyloženě čekají," míní Čech. „U nás takový ohlas není," přidala se Salajková. Zároveň přiznala, že účinné řešení do budoucna nevidí. „Není totiž možné, abychom předem rozhodli, komu knihu půjčíme a komu ne," doplnila ředitelka.