Aby mohli lidé kryt navštěvovat denně, musí zodpovídat bezpečnostním normám. „Kvůli tomu jsme přebudovali nouzový východ z parku pod Špilberkem. Kryt splňuje všechny normy, přitom ale stále může plnit svoji původní funkci," přiblížil Paleček. Dennímu otevření krytu předcházely tříleté přípravy.

Návštěvníci budou po krytu chodit sami, s mapami v ruce. Vevnitř najdou výstavu o historii místa. „Na zdích jsou takzvané QR kódy, které po načtení do chytrých telefonů zobrazí různé bonusy, anebo mapy. Lidé si mohou vyslechnout třeba svědectví ženy, která se v krytu jako osmiletá schovávala při bombardování na konci druhé světové války," popsal Paleček.

Zpřístupnění krytu oceňuje i ředitel brněnského Metodického centra moderní architektury Petr Svoboda. „Lidé si mnohokrát nespojí, že kryt významně souvisí také s brněnskou architekturou dvacátého století. Je úžasné, že si lidé mohou prohlédnout tento jedinečný prostor. V krytě jsem naposledy byl, když se pracovalo na jeho zpřístupnění, a už se moc těším, až jej po otevření pro veřejnost navštívím v současné podobě," poznamenal Svoboda.