Přispějte na postižené děti. Přispějte na dětské domovy. Přispějte. Lidé s kasičkami oslovují kolemjdoucí ve městech na Blanensku stále častěji. Někteří prosí o peníze i přímo ve firmách nebo třeba ve vlacích. Alergie na tento způsob charity tak mezi lidmi stoupá. Mnozí „vybírači“ jim navíc ani neukáží povolení ke sbírce, může tak jít o podvodníky. Na ně pak doplácí opravdová charita, která lidem pomáhá.

Téměř každý týden zastavovali muži s kasičkami v Blansku Žanetu Ondrouškovou. „Bylo toho už opravdu dost, tak jsem je po čase ignorovala. Některé lidi to na ulici rozčílilo natolik, že na výběrčí i křičeli. Jednou jsem musela odmítnout i ženu, která dokonce vystoupala schody k nám do kanceláře a chtěla po nás peníze,“ popsala. Ondroušková přispívá do osvědčených sbírek, které se vážou k určitému datu a lidé o nich vědí dopředu. „Je to důvěryhodnější. Stejně tak vím, komu konkrétně pomáhám, když zajdu s barvami nebo třeba učebními pomůckami přímo na charitu,“ dodala.

Že spousta výběrčích v ulicích města obtěžuje, ví od lidí i blanenský starosta Lubomír Toufar. „ Mně samotnému vadí, když mě v jediném týdnu někdo takový třikrát zastaví. Navíc kdyby lidé měli každému dát desetikorunu, nebudou mít pomalu peníze na nájem. Mnozí tak všechny, kdo žádají o peníze, začnou odmítat a na to doplatí skutečná charita,“ míní Toufar .

Bílou pastelku nabízí kolemjdoucím za peníze každý rok Marie Reková ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Peníze pak putují na pomoc lidem s vadami zraku. „Někteří lidé nám nechtějí přispět s tím, že sbírek už je opravdu dost. Sama to znám, stačí se projít po Rožmitálově ulici v centru Blanska. Nějaký pán po mně chtěl, abych přispěla na dětské domovy. Když jsem chtěla vidět povolení ke sbírce, neukázal mi je a nadával. Povolení včetně plné moci ale musí mít u sebe,“ sdělila Reková.

Lidé vybírající peníze na všechno možné procházejí také Masarykovo náměstí v Letovicích. „Zrovna předevčírem mi jeden z nich nabízel bio pečivo. Prý, když si je koupím, přispěji na charitu. Na všelijaké sbírky narážíme v Letovicích minimálně jednou do měsíce. Výběrčí postávají kromě náměstí i u obchodních domů, není to příjemné,“ uvedl starosta města Vladimír Stejskal.

Ti, kteří chtějí sbírky pořádat, se musí řídit zákonem. Sbírku tak musí oznámit nejpozději třicet dní před jejím zahájením na příslušném krajském úřadě. „Sbírky může pořádat pouze právnická osoba, nejčastěji to bývají občanská sdružení. Všichni však musí mít osvědčení od krajského úřadu. Výběrčí dále musí na vyžádání ukázat plnou moc instituce či spolku, která sbírku pořádá. V ní je jméno, datum narození, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, účel sbírky i název pořádajícího sdružení a pořadové číslo i potřebné podpisy a razítka,“ přiblížil mluvčí Krajského úřadu v Brně Jiří Klement.

Pokud mají lidé podezření, že jde o podvodníky, mají zavolat strážníky nebo upozornit krajský úřad. Nikdo navíc nesmí peníze vybírat v uzavřených prostorách, tedy budovách, vlacích či autobusech.

Podle Klementa krajští úředníci evidují v současnosti téměř sto třicet sbírek. Na ty lidé mohou narazit po celém Česku. „Pořadatelé totiž v žádosti uvádějí, kde chtějí příspěvky vybírat. Většina z nich zmíní celé území republiky,“ dodal Klement.

Do rukou policistů se dostali podvodníci v minulosti například v Boskovicích. Upozornili na ně kolemjdoucí. „Lidem se nezdálo, že skupinka vybírá peníze do zapečetěných zavařovaček. Obrátili se tedy na policisty, kteří podezřelé výběrčí opravdu zadrželi,“ nastínila policejní mluvčí Iva Šebková. Policisté mohou zasáhnout poté, co se na ně obrátí podvedení lidé. Pokud je výběrčí uvedli v omyl a jejich peníze nevybrali na charitu, jak tvrdili, mohou dostat pokutu. „Pokud podvodníci způsobí škodu pod pět tisíc korun, dopouští se přestupku proti majetku. U vyšší škody se jedná o trestný čin podvodu,“ upozornila Šebková.