Přes den je totiž mnohem jednodušší klenotnictví vykrást. „Kdyby to bylo až v noci, pachatelé by museli překonat mnohá zabezpečení. Na místo by si museli přinést i speciální nářadí. To už vyvolá značnou pozornost lidí okolo, kteří by si mohli něčeho všimnout. Hrozilo by jim, že je policisté chytí přímo při činu," objasnila jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Nebránit se

Hanákovo klenotnictví si lupiči vyhlédli poprvé. Prodejci ale věděli, že jim nemají odporovat. „Své zaměstnance neustále poučujeme o tom, aby se nebránili. Jejich bezpečí je na prvním místě," upozorňuje Hanák. Přeceňovat své schopnosti nedoporučují prodavačům ani policisté. „Ve většině případů jsou lupiči ozbrojení a nemá cenu se proti nim bránit. Obsluha by tedy neměla zbytečně riskovat," potvrdila Vedrová.

Hanák teď plánuje zpřísnit bezpečnostní opatření ve své prodejně. To totiž může lupiče odradit. Před zloději se snaží svou prodejnu ochránit i spolumajitel jednoho z brněnských zlatnictví Marek Šebesta. „Máme mříže před dveřmi i kamery v prodejně. Do výloh po skončení pracovní doby dáváme jen ty levnější věci. Už jsme se totiž setkali s tím, že nám zloději rozbili výlohy a sebrali z nich například hodinky. Ty dražší věci proto dáváme všechny na noc do trezoru," řekl Šebesta.

Někdy však lupiče ani záludné zabezpečení neodradí. Svědčí o tom případ z roku 2012, kdy zloději vykradli zavřené klenotnictví ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Policistům se je stále nepodařilo dopadnout. „Skupinka čtyř pachatelů se na noční akci dobře připravila. Stačily jim pouhé tři minuty a zmizeli s luxusními hodinkami i šperky za téměř pět milionů korun," připomněla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Zloději měli vše do nejmenšího detailu naplánované. „Přes jednu z příjezdových silnic natáhli řetěz, aby zamezili průjezdu jiných aut, a na silnici nasypali kovové ježky, které by řidičům propíchaly pneumatiky. Podle kamerových záznamů měl u sebe jeden z nich zbraň," přiblížila Haraštová. Po bleskové akci naskákali do auta a z místa zmizeli. „Pár hodin poté auto zapálili u hodonínské zoo," řekla mluvčí.

Cenné důkazy

Úspěch slavili policisté koncem roku 2011, kdy se jim podařilo dopadnout lupiče, kteří si z hodonínského zlatnictví odnesli šperky za více než milion korun. „Maskovaní muži u sebe měli i pistoli. Výhrůžkami donutili prodavačku, aby jim cennosti vydala. Ty potom naházeli do tašky a odjeli," popsal hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Čtyři lupiči ujížděli směrem na Uherské Hradiště. Ještě ten večer je však dopadli i s jejich lupem.

Při pátrání policistům nejvíce pomáhají kamerové záznamy a důkazy z místa. „Majitelé by proto po krádeži neměli nic uklízet. Mohli by tak zničit cenné stopy, které pak může vysledovat například policejní pes," dodala Vedrová.