Tato organizace kromě Kyjovska poskytuje služby formou terénních programů také na Veselsku. Od letošního roku se rozšířily o adiktologickou poradnu. „Úbytek klientů může být způsobený tím, že někteří klíčoví uživatelé skončili ve vězení. Tím se snížila dostupnost drog," zamyslela se vedoucí a doplnila, že další narkomani se po četných zásazích policie stáhli do ústraní a snaží se užívání omezit.

„Dalším důvodem může být vyšší průměrný věk klientů a s ním spojené zdravotní komplikace, což též vede k omezení užívání či snaze abstinovat," dodala Švábová.

V loňském roce navštívilo centrum více než dvě stě padesát drogově závislých. Výměnu injekčních stříkaček se podařilo snížit od minulého roku o více než třicet tisíc kusů. „Asi padesát tisíc stříkaček jsme vyměnili v roce 2014, což je srovnatelné s čísly, která vykazují centra ve velkých městech. Letos se vracíme do normálu," dodala Švábová.

Snižovat počet závislých, ať už na drogách, alkoholu nebo hráčství, se daří i v Hodoníně. Alespoň podle vedoucího charitního Kontaktního adiktologického centra Vážka Josefa Čajky. „V loňském roce k nám přišlo zhruba dvě stě lidí. Letos je to přibližně sto pětasedmdesát. Naproti tomu jsme ale rozdali o dvě stovky injekčních stříkaček více než loni," uvedl Čajka.

Také on předpokládá, že hodně uživatelů narkotik či prodejců se dostalo do vězení nebo do léčebných zařízení. Souhlasí s ním i ředitel kyjovské městské policie Lubomír Plachý. „Letos se podařilo zajistit poměrně vysoký počet vařičů drog," potvrdil Plachý.

Strážníci přesto neustále kontrolují tamní „krizové" lokality. „Jedná se například o chatové oblasti Polámaný a Bohuslavice nebo za Šroubárnou takzvaný Sherwood," upřesnil ředitel.

Předsedkyně komise prevence kriminality v Kyjově Michaela Moudrá si současný pozitivní vývoj vysvětluje účinnou osvětou drogové problematiky. „Město na prevenci kriminality vyčleňuje sto tisíc korun ročně. Díky tomu se daří pořádat například různé přednášky pro žáky škol," uvedla předsedkyně.

Na Hodonínsku uvízlo v policejní síti kvůli narkotikům před dvěma lety více než sedmdesát pachatelů. „Loni jich na základě rozsáhlejších kontrol na hranicích bylo devadesát. Letos je to zatím okolo padesáti," sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Prevencí závislosti na drogách se zabývá vedoucí hodonínského Nízkoprahového klubu Pohoda Jiří Barbořák. „Snažíme se formou přednášek předávat dětem a mladistvým informace o tom, jak vážné téma drogy jsou. Hlavním záměrem je zaujmout a používat interaktivní metody," popsal vedoucí.

Přednášky vedou speciálně podle norem ministerstva školství. Předávat důležité pokyny chodí pracovníci Pohody do tříd druhého stupně a na střední školy. „Informujeme hlavně o primární prevenci. Všimli jsme si, že poslední dobou je mezi mladistvými trend marihuana," přiblížil Barbořák.