Zatímco při zatím posledním přerozdělování získaly vesnice a města, kromě Prahy, Brna, Ostravy a Plzně, na jednoho obyvatele příspěvek ve výši necelých sedmi tisíc, od letoška jim stát „přihodí" na hlavu o zhruba dva tisíce korun víc.

S navýšením rozpočtu na příští rok počítají i představitelé čtyř největších měst na Břeclavsku. Všichni se ale shodují na tom, že konkrétní sumu ještě sečtenou nemají.

„Zatím jsme se o tomto tématu ještě nebavili. O penězích začneme uvažovat až potom, co si to spočítáme," uvedl místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.

Starosta Hustopečí Luboš Kuchynka se vypočítáváním částky také ještě nezabýval. Na rozdíl od Kulhavému už ale má o budoucích investicích jasnější vizi.

„Ještě jsem neměl čas zabývat se tím. Práci na rozpočtech zintenzivňujeme až v prosinci. Ale vzhledem k tomu, kolik máme investičních projektů, víme, co dělat," tvrdil Kuchynka.

Jak řekl, cílem města je v případě potvrzení navýšení rozpočtu na rok 2014 více udělat a více postavit. Podle něj není peněz v městské pokladně nikdy dost.

Zatím jen představy

S tím souhlasil i místostarosta Pohořelic Miroslav Novák. Ten přiznal, že s penězi ve městě nakládají opatrně.

„Nikdy nejedeme úplně nadoraz. Ale potřeby lidí jsou tak velké, že bychom mohli," přemýšlel Novák.

Podle jeho vyjádření bude suma vyplývající z pozměněného rozpočtového určení daní pro Pohořelice příjemná. Jestli ale půjde o taková čísla, o jakých mluvilo ministerstvo, to netušil.

Místostarosta prozradil, že peníze vloží do oprav a nutných opatření. „Chystáme rekonstrukci naší mateřské školky. Především proto, abychom docílili její vyšší kapacity. Také bychom chtěli upravit terminál integrovaného dopravního systému, aby autobusy nestály všude po městě ale na jednom místě," vyjmenovával.

Pohořeličtí také připravují protipovodňová opatření, na které mají určitou částku už připravenou.

Jak Novák mínil, naplánovaných akcí je dost, ale je třeba myslet i na běžný provoz města, jako například vyvážení komunálního odpadu. Současně si je vědomý toho, že všem se svými kroky zastupitelstvo nikdy nezavděčí.

„Někdy něco opravíme a lidé říkají, že jsme měli radši spravit chodníky. Pak zjišťujeme, že potřeby jednotlivých lidí jsou úplně jiné," vylíčil Novák. Podle jeho slov se konkrétním využitím peněz z pozměněného systému přerozdělování bude město zabývat až v lednu.

Do rekonstrukcí se pustí i v Břeclavi. Opraví a zateplí některé budovy, aby mohli snížit náklady na jejich provoz. „Nějakou představu máme, ale těžko se rozdává, když to ještě nemáme ani spočítané," sdělil břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

ADÉLA JELÍNKOVÁ