Paní Božena ze Spešova, která si nepřála zveřejnit své příjmení, zrušení poplatku za pobyt v nemocnici vítá. „Nejsem už nejmladší a v nemocnici trávím čím dál více času, takže jsem ráda, že už platit nemusím. V dnešní době je každá koruna dobrá. Celý život jsem pracovala a platila daně i pojištění, takže nevím, proč bych měla ještě zvlášť platit za pobyt v nemocnici," vysvětlila žena.

Zato pro nemocnice znamená zrušení stokorunového poplatku za den problém. „Z poplatků jsme měli příjem kolem šesti milionů ročně, takže půl milionu za měsíc. Znamená to pro nás tedy ztrátu finančních prostředků, ze kterých jinak platíme běžný provoz nemocnice, ale také třeba nákup nových přístrojů a podobně," vyčíslila ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková s tím, že půl milionu měsíčně je pro blanenskou nemocnici citelná ztráta. „Zatím sice máme rezervy, ze kterých můžeme čerpat, takže situaci zvládáme. Navíc ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že nemocnicím tuto ztrátu vykompenzuje. My ale zatím vůbec nevíme kdy a jakou formou, teď nám tedy nezbývá než čekat jak se situace vyvine," přiblížila ředitelka nemocnice.

Zrušení poplatků se podle ní ale odráží i v chování pacientů. „Pacienti teď chtějí zůstávat déle v nemocnici a ani jejich příbuzní už nejsou tak ochotní brát si je domů do domácího ošetřování, takže se neuvolňují lůžka pro nové pacienty," řekla.

Pro Nemocnici Boskovice znamená zrušení poplatků výpadek deset milionů korun za rok. Nemocnice se v poslední době potýkala s finančními problémy a musela zavádět úsporná opatření. „Z nejhoršího už jsme venku, ale zrušení poplatků pro nás představuje další problém. Deset milionů je pro nemocnici našeho typu poměrně značná částka. Navíc se obávám, že k takové kompenzaci, aby se peníze dostali až k nám, poskytovatelům zdravotní péče, nakonec vůbec nedojde," řekl jednatel boskovické nemocnice Dan Navrátil.

Úbytek peněz představuje zrušení poplatků i pro Nemocnici Milosrdných bratří Letovice. „Z poplatků měla nemocnice ročně příjem tři miliony devět set tisíc korun a pro naši nemocnici je to velká část příjmů. Zatím čerpáme z rezerv, ale pokud nám tyto peníze ministerstvo nenenahradí, bude to pro nás velký problém," řekla ředitelka nemocnice Drahoslava Královcová.

Podle tiskového mluvčího ministerstva zdravotnictví Jana Štolla však ministerstvo kompenzaci už chystá. „Výpadek poplatků za hospitalizaci plánuje ministr Němeček nahradit jednorázovou právní úpravou, jejíž návrh přeloží vládě v příštím týdnu," uvedl Štoll.