Cizinci nám dluží miliony korun za péči a dostat od nich peníze je téměř nemožné, shodují se brněnské nemocnice. Nejhorší jsou podle nich lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu. Nepomáhají ani opakované výzvy k zaplacení. Dlužník přitom může skončit až u soudu.

Někdy se stává, že i když nemocnice dlužníka vypátrají, peníze zpět stejně nezískají. Pacient totiž nemá žádný majetek. „V takovém případě je nám soudní rozhodnutí v náš prospěch k ničemu. Nemáme si na pacientovi co vzít,“ konstatovala mluvčí svatoanenské fakultní nemocnice Šárka Urbánková.

V tomto zařízení dluží cizinci pět milionů korun. Podobně je na tom také Úrazová nemocnice, kde evidují nedoplatky převyšující čtyři a půl milionu. „Dlužníky obesíláme a spolupracujeme s cizineckou policií,“ uvedl ředitel nemocnice Karel Doležal.

Lépe je na tom Fakultní nemocnice Brno, kde cizinci dluží téměř dva miliony. Právnickému oddělení se totiž podařilo získal podstatnou část dluhu. „Jednalo se o porod dítěte matky z Mongolska, u kterého nastaly komplikace. Péče stála dva miliony korun, které nakonec zaplatila mongolská vláda,“ informoval ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus.

Nemocnice se shodují v tom, že právě novorozenci cizinců jsou pokaždé problematičtí. Nemají totiž pojištění.

Nejlépe jsou na tom s dluhy u Milosrdných bratří, kde evidují pohledávky ve výši necelých čtrnácti tisíc. Nemocnice totiž nemá traumatologii, na kterou směřují zranění z dopravních nehod.

Pro cizince může mít dluh nepříjemnou dohru, a to až u brněnského městského soudu. Ten řeší i pohledávky v řádech korun. Nemocnicím totiž vymáhání dluhu přikazuje zákon, a to bez ohledu na jeho výši. „Statistiku takových případů nemáme. V tom obrovském množství kauz, které řešíme, to nelze sledovat,“ řekla mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková.

Ještě než nemocnice přistoupí k soudnímu řízení, nabízí zahraničním pacientům například splátkový kalendář. „Ke všem přistupujeme individuálně. Na začátku se snažíme domluvit a zjistit o pacientovi co nejvíce informací,“ přiblížila postup Urbánková a dodala, že svatoanenská nemocnice spolupracuje s cizineckou policií.

Policisté loni pomáhali najít stovky zahraničních pacientů. „Pokud se nám podaří dlužníka najít, předvedeme ho na služebnu,“ uvedla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Cizinci žijící v zemích Evropské unie mají takzvaný evropský průkaz. Jeho zadní strana je zpravidla modrá a nese znak společenství států. „Tento průkaz musí nemocnice přijmout a chovat se k cizinci jako k místnímu pacientovi. Náklady platí Česká pojišťovna, která si je následně vyúčtuje v zahraničí. Každý cizinec má při pobytu v zahraničí možnost požádat o evropský průkaz. Pokud ho zapomněl doma, tak mu je pojišťovna schopná poslat faxem potvrzení o jeho držení,“ uvedl ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec.

Pokud evropskou kartu pacient nemá, musí zaplatit hotově. „Jiné průkazy nemocnici nemusí zajímat. Zodpovědnost za vystavení evropského průkazu si každý pacient nese sám,“ upozornil Švec.

VÝŠE DLUHŮ

Fakultní nemocnice u sv. Anny
Cizinci: 5 milionů Kč
Celkové dluhy: 6,5 milionu Kč

Fakultní nemocnice Brno
Cizinci: 1,9 milionu Kč
Celkové dluhy: 4,6 milionu Kč

Úrazová nemocnice
Cizinci: 4,7 milionu Kč
Celkové dluhy: 5,2 milionu Kč

Nemocnice Milosrdných bratří
Cizinci: 14 tisíc Kč
Celkové dluhy: 1,2 milionu Kč

Údaje k 31. 12. 2011