Poprvé televize vypsala zakázku na novou budovu před šesti lety. Kvůli změnám projektu a různým průtahům se však bude stavět až nyní. „Aktuálně připravujeme podpis smlouvy s vítěznou firmou," sdělil generální ředitel televize Petr Dvořák.

Do výběrového řízení se přihlásilo jedenáct společností. Tři komise vyřadila, protože nesplnily kvalifikační požadavky. Nikdo se však proti výsledkům neodvolal k antimonopolnímu úřadu, proto podpisu nic nebrání. „Nabídky se pohybovaly v rozmezí 270 až 340 milionů korun. Vítězné sdružení Imos Brno a PKS stavby navrhlo podle posuzovatelů nejvhodnější proces stavby včetně realistického odhadu nákladů 299 milionů korun," informovala mluvčí televize Alžběta Plívová.

Podle původních plánů měla televize utratit až 660 milionů. Ale nakonec projekt zmenšila a odložila například stavbu nového ateliéru.

Pokud by společnosti smlouvu stihly podepsat na začátku října, první dělníci začnou pracovat ještě ten měsíc. Studio v areálu Zetoru v Trnkově ulici postaví za patnáct měsíců. Kolem 250 zaměstnanců televize se tak bude stěhovat přespříští zimu. „Počet dělníků se bude lišit podle fáze stavby, ale nejvíc se jich na staveništi sejde okolo dvou set," sdělil Radek Voráč z Imosu Brno.

Studio nevznikne celé na zelené louce, dělníci přestaví čtyřpatrovou budovu po Zetoru a další prostory k ní přistaví. „Půjde o kompletní rekonstrukci. Ze starých kanceláří zůstane jen hrubá stavba," konstatoval architekt Jiří Soukal ze společnosti S-projekt plus.

Celý proces zdokumentují filmaři České televize. Dokument pak uvidí lidé na obrazovkách. „Brněnské studio funguje dvaapadesát let a nikdy nemělo k dispozici prostory vytvořené na míru. Pro celý region je to významná událost, protože v Brně vznikne nejmodernější studio v republice," vysvětlil ředitel brněnského studia Jan Souček.

Příští rok chce Souček řešit nákup nové techniky do líšeňského komplexu. Audit zařízení byl součástí jeho programu, se kterým ho generální ředitel Dvořák na začátku léta do pozice brněnského ředitele vybral.

V Líšni se už na příchod televizních pracovníků těší. „Určitě je to přínos pro rozvoj městské části. Je lepší, když v nevyužité části areálu vzniknou služby třeba místo slévárny," je přesvědčený líšeňský starosta Břetislav Štefan. Pro reportéry a další zaměstnance bude podle něho výhodou dobré napojení na dálnici D1.

Zvýšeného provozu v ulicích se starosta nebojí. „Kdyby tam vznikl obchodní dům nebo supermarket, tak bude doprava mnohem hustější," dodal.

Opuštěné studio Typos v Jezuitské ulici plánuje televize po přestěhování prodat. Dům má lukrativní polohu v centru Brna a Dvořák chce z prodeje zaplatit část nové stavby.

O novém studiu v Brně se mluví už několik let. Vedení televize uvažovalo také o místě Jaselských kasáren v Králově Poli nebo o Bosonožské ulici ve Starém Lískovci. Nakonec však zvítězila právě varianta v Líšni.