„Lípy umístíme u Zemědělského družstva Haná. Starou alej topolů jsme museli po dendrologickém vyšetření vykácet. Místo nich pořídíme třicet kusů lípy srdčité. Je to národní, medonosný a krásný strom. Se sázením začneme na konci března nebo na začátku dubna," oznámil starosta Ivanovic Vlastislav Drobílek.

Cena za sazenice a za práci se pohybuje k sedmdesáti tisícům. Dražší může být za předpokladu, že jámy nepůjdou vykopávat ručně, ale bude se muset použít technika. Na podzim by město rádo s oživením zeleně pokračovalo. „Obnovit vegetaci chceme v Žižkově ulici, kde jsou stromy už starší. Další výsadbu plánujeme u chodníku do Chvalkovic na Hané. V lokalitě jsou stromky polámané. Fotbalisté z Chvalkovic také projevili zájem o zeleň u hřiště. I nad tím přemýšlíme," sdělil.

Obávají se sucha

Jednotlivé akce ovšem město plánuje až na podzim. Jedním z důvodů je strach ze sucha, které může nepříznivě ovlivnit růst dřevin. „Pokud by bylo sucho jako v loňském roce, museli bychom stromy zalévat a to by znamenalo velkou spotřebu vody. I z toho důvodu jsme se rozhodli zbytek stromů vysadit až na podzim," zdůvodnil Drobílek.

Lípy u zemědělského družstva vítá například obyvatel Miloslav Smetana. „Chodíme s manželkou kolem na procházku. Topoly, které v místě rostly, byly staré a potřebovaly pokácet. Za lípu jsme rádi. Chodíme si totiž vždy natrhat lipový květ, takže tím pádem vznikne další místo, kam za čas budeme moci na květ vyrážet," uvedl Smetana.

Kolik peněz dají letos do zeleně Bučovice, nedokázal šéf technických služeb města Pavel Klimeš říct. Sází každoročně a průběžně. „Naposledy jsme se zaměřili na kaštany a jírovce v aleji u zámku. Sázeli jsme v místě, kde ještě chyběly. Dalším pak bylo koupaliště, protože momentálně není v jeho případě kam se schovat před sluncem," vyjmenoval ředitel technických služeb.

Letos radnice plánuje na náměstí vytvořit záhon květin. „Zatím je to ve fázi zjišťování cen a vhodného umístění. Záhony budou někde pod dohledem kamer, protože kam jsme dosud květiny dali, tam nám je lidi ukradli. Přemýšlíme nad záhonem, který vytvoří znak města," zmínil.

V Rousínově má radnice v rozpočtu na letošek vyčleněno na zeleň tři sta padesát tisíc korun. Práce začnou v dubnu. „Letničky do květinových záhonů vysazujeme každý rok, a to na náměstí a na hřbitov. Stromy kupujeme jako náhradu za poškozené a uhynulé kusy nebo na nově vytvořená místa. V plánu pro letošní rok je i pořízení keřů," vyjmenovala pracovnice městských služeb Helena Vodičková.

Místa pro novou vegetaci jsou na panelovém sídlišti, dětském hřišti, hřbitově a na náměstí. „Jedná se o javory, muchovník, okrasnou hrušku a sakury. Pochopitelně ne všude budou umístěné všechny jmenované druhy," upozornila Vodičková.

Ve Vyškově plánují hlavně výsadbu stromů. V ulici Osvobození nechá radnice vysázet pětadvacet stromů: habry, duby a také keře. „V ulici Víta Nejedlého to bude šestapadesát habrů a tři švestky. V Tyršově ulici, na Tržišti a ve Smetanových sadech umístíme lípy. Ve Smetanových sadech pak ještě keře," vyjmenoval vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek. V květnu chystají výsadbu letniček opět ve Smetanových sadech a také na Masarykově náměstí.

Ve Slavkově u Brna letos počítají zejména s výsadbou na Palackého náměstí. A to v rámci rozsáhlé rekonstrukce, kterou radnice plánuje.

O zeleň se starají také na vesnicích. Třeba v Komořanech se už deset let snaží oživit ovocné stromy. „Bohužel nám každý rok někdo několik kusů ukradne nebo uschnou, tak se je snažíme doplnit. Ovocnou alej máme u družstva, rostou v ní jabloně. Snažíme se obnovit ovocné druhy v okolí obce tak, jak tomu bývalo dřív," sdělila starostka Komořan Marie Šimáčková. Dodala, že větší investici do zeleně pro letošek neplánují.