Podobně si však cení i stavebnictví, které se bude rozvíjet v Brně. Strojírenství zase soustředí do Kuřimi na Brněnsku. Zemědělci budou za studiem jezdit do Znojma. „Touto centralizací chceme zkvalitnit výuku na učilištních a středoškolských oborech. A taky, aby si navzájem nekonkurovali," komentoval krajský náměstek pro oblast školství Stanislav Juránek. Jako první začne už letos vznikat strojírenské centrum. Časem by podobný osud měl potkat i další obory. První centra budou stát v roce 2018. Žádné školy se ale podle Juránka kvůli centralizaci rušit nebudou.

V Kuřimi se chce kraj zaměřit na strojírenské vzdělávání od mateřských škol až po vysoké. Ve Valticích se tamní vinařská škola spojí se Svazem vinařů České republiky a s národním vinařským centrem. V praxi budou ale do těchto škol jezdit studující z celé jižní Moravy. „Například pro kominíky zřídíme budovu, ve které postavíme velké množství komínů. Aby se na nich učili, jak je správně čistit. Pro dřevoobráběče zase pořídíme speciální CNC stroj," řekl ředitel ze střední školy stavebních řemesel v brněnských Bosonohách Josef Hypr.

Radní sloučením reagují i na malý zájem deváťáků o učilištní obory v posledních letech. „Před osmi lety zájem studentů hluboce klesl na všech školách a drží se dodnes," potvrdil Hypr. V posledních třech letech navštěvuje první ročníky jihomoravských středních škol téměř čtyři tisíce žáků.

Podle ekonoma Michala Kozuba může tato centralizace žáky zase přilákat. „Investovat do odborného vzdělávání je potřeba. Na tyto školy se v posledních letech hlásí velmi málo žáků. Všichni by chtěli mít vysokoškolský titul. Ten ale přece nezaručí vyšší plat. Obráběč může mít víc než manažer," myslí si.

ROZHOVOR SE STANISLAVEM JURÁNKEM O SLUČOVÁNÍ OBORŮ SI PŘEČTETE VE ČTVRTEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.