Za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) 
a hejtmana Michala Haška (ČSSD) vyřkl ta slova ve Valticích prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray. Týkají se přísnějšího dohledu nad výrobci a distributory vína. Při prokázání opakovaných prohřešků, které by se od ledna příštího roku mohly stát trestnými činy, se svaz s usvědčenými viníky rozloučí. „Nemůžeme nic vyšetřovat, ale můžeme zpřísnit vnitřní pravidla. Pokud se někdo v posledních dvou letech opakovaně dopustí falšování vína, čili použije nedovolený technologický postup, vyloučíme ho," říkal Nyitray.

Kromě morálního štítu 
a ztráty jisté prestiže, by vyloučená společnost narazila také při soutěžích podporovaných národním vinařským centrem a při poskytování podpor z Vinařského fondu. „Je to jediná sebeobrana, kterou můžeme udělat," podotkl Nyitray.

Více administrativy

Napomenutí už dostalo například velkopavlovické Vinium, které řešilo problémy vzešlé po plnění lahví zahraničním vínem. Označení i vše ostatní bylo v pořádku, při jednom z rozborů však vyšlo najevo, že je víno ředěné a doplněné syntetickým glycerolem. Informaci zveřejnil specializovaný server potravinynapra­nyri.cz. „Problém nastal už v zahraničí. Když si vezmu analytické rozbory při vstupu do cisterny, pak při výstupu u nás a hotový výrobek, jde o téměř totožné víno. Provedli jsme jen filtraci a plnění," sdělil generální ředitel Vinia Libor Výleta.

Aby se takovým komplikacím firma v budoucnu vyhnula, zpřísnila kontrolu nad tím, co z jejího areálu zamíří na trh. „V době, kdy jsme měli problém, nebylo pro testy vín tolik možností. To se změnilo a testujeme. Je to administrativně náročnější v tom, že víno musíme přivést, nechat je tady a měsíc počkat na výsledky. Teprve potom je můžeme uvolnit," doplnil Výleta. I on je pro přísnější dohled.

S potíráním podvodníků cíleně zasahujících do složení vína má pomoci připravovaný zákon, který by mohl platit už od ledna příštího roku. Z pančování by se tak stal trestný čin. Vedení svazu se snaží, aby pak viníci ztratili možnost ekonomické podpory ze státní kasy. Hejtman Hašek dokonce mluví o organizovaných skupinách, které si na pančování vína založily byznys. Ty ale nejsou členy svazu a neúčastní se ani soutěží. Pomoci s jejich odhalením mají policisté, celníci a potravinářská inspekce.

Před pokutami a dalšími následky způsobenými neopatrností či nedbalostí při zpracování zahraničních vzorků by měla pomoci i nová laboratoř ve Valticích. „Ve spolupráci s vinaři využijeme jeden ze školních objektů, kde chceme vybudovat Národní vinařské centrum. Budu prosazovat, aby jako jeho součást vznikla do konce příštího roku ve spolupráci s Mendelovou univerzitou také speciální laboratoř, která by se věnovala analýzám vzorků vína. Podobná laboratoř v současnosti na našem území neexistuje," oznámil Hašek.