Na oživení vztahů budou pracovat třeba Blanenští. Tento týden očekávají návštěvu z italského Scandiana, se kterým má město nejdelší spolupráci. „Má přijet zástupkyně města a budeme se domlouvat, jak pokračovat dál. I když spolupráce byla živá hlavně v době, kdy nebyly jiné možnosti, byla by škoda od partnerství upustit,“ tvrdí tajemník blanenské radnice Josef Kupčík.

Patnáctileté výročí přátelství bude Blansko letos slavit s regionem kolem francouzského Boulocu. „S nimi se nejprve hodně sdružili basketbalisté. Dokonce se mezi sebou vdávají a žení už i děti těch sportovců. Pro některé je to zajímavé i proto, že se mohou zdokonalit v cizích řečích,“ dodal Kupčík s tím, že díky fotbalistům Blansko zase přátelí s rakouským Mürzzuschlagem.

Živé vztahy město udržuje třeba i s polskou Legnicou nebo slovenským Komárnem. „Je tam malá jazyková bariéra, takže úspěšné jsou třeba zájezdy důchodců. S Poláky zase pořádáme střeleckou soutěž policistů,“ uvedl tajemník.

To Boskovičtí se pokusí oživit partnerské vztahy se slovenskými Levicemi. Další jejich partnerství fungují aktivně. „Pokud vyjde společný projekt, tak úředníci z Boskovic a polského města Rawa Mazowiecka budou jezdit na zkušenou k těm druhým a učit se, jak fungují jednotlivé odbory městského úřadu i příspěvkových organizací, protože v obou městech je podobná struktura. Každý rok se navíc střídáme v pořádání výměnných pobytů,“ vysvětlil boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Kultura i sport

Doplnil, že za několik týdnů se na cestu do dalšího partnerského města Frasnes-lez-Anvaing v Belgii chystají boskovičtí sportovci i soubor Velen, který tam vystoupí na festivalu folklorních souborů.

Zástupci Boskovic navíc o víkendu navštívili město Prnjavor v Bosně a Hercegovině, kde žije početná čeká menšina. Také tam se rýsuje spolupráce. „Tamní lidé mají zájem o rodnou krajinu svých předků. Proto jsme se začali předběžně domlouvat, na jakém základě můžeme postavit spolupráci se vším všudy, tedy třeba i v kulturní nebo sportovní rovině,“ přiblížil Dohnálek s tím, že zástupce Prnjavoru na oplátku očekávají na podzim v Boskovicích.

Stejně jako Blansko a Boskovice, to do Polska táhne i Letovické. Už v červnu mají podepisovat partnerskou smlouvu s Chelmnem. Dohoda vznikla na základě spolupráce hudebních dechových souborů.

Letovičtí přátelí i s chorvatským Starim Gradem, městečkem na ostrově Hvar. Tohoto města se drží i Velké Opatovice nebo Kunštát. Chorvatské přímořské městečko jim v rámci spolupráce nabídlo zvýhodněné pobyty u moře.

Přátelské vztahy s Rakušáky udržují i Rudičtí. „Loni jsme oslavili deset let spolupráce. Osvědčil se nám třeba košt vína, které pořádáme společně s ochutnávkami produktů z Moravského krasu, do toho hraje cimbálovka,“ přiblížil rudický starosta Roman Šebela.

Své partnerské město mají i Jedovnice. Předměstí německého Mnichova Aschheimu tak navštěvují tamní školáci či soubory Píseň a Olšověnka.

Adamovští zatím partnerské město nemají, ale chystají přeshraniční spolupráci s dolnorakouským regionem kolem města Zwettel. To už ale má partnerskou smlouvu s Jindřichovým Hradcem. „Hledáme proto přibližně stejně velké město, se kterým bychom uzavřeli partnerství, spolupracovat ale míníme s celým regionem,“ zdůraznil starosta Adamova Roman Pilát.

Starosta Petrovic u Blanska ke spolupráci desítky obcí se stejným názvem říká:

Setkávání Petrovic patří hasičům

Petrovice /ROZHOVOR/ - Většina obcí a měst uzavírá partnerské smlouvy se svými zahraničními protějšky. U našich slovenských sousedů mají svého partnera i Petrovice. A jak se tamní obec jmenuje? Překvapivě Petrovice. A Petrovic se z celé republiky schází asi deset. „Ale přesto ještě nejsme všichni. Stejnojmenných obcí je v republice víc než dvacet,“ říká starosta blanenských Petrovic Vladimír Paulík.

Odkud se vzal nápad spojit Petrovice z celé republiky?
Byla to naše iniciativa. Vzali jsme si inspiraci ze srazů a sjezdů obcí, které mají v názvu stejné jméno. Časté jsou třeba Lhoty nebo Újezdy.

Kolik obcí jste našli?
Obcí s Petrovicemi v názvu, které mají vlastní obecní úřady, je v České republice třiadvacet. Všechny jsme oslovili.

Jak dlouho už vaše spolupráce trvá. A kolik vás spolupracuje?
Teď je nás asi desítka. A příští rok oslavíme už desáté výročí tohoto nápadu.

Odkud jsou ostatní Petrovičtí?
Nejdále jsou od Rakovníka nebo Sušice, další jsou poblíž Sedlčan či Náchoda. Z Moravy jsou to Petrovice u Třebíče, Znojma a Karviné. Spolupracujeme i se slovenskými Petrovicemi v Žilinském kraji, s těmi máme i smlouvu o přeshraniční spolupráci.

Jak vypadají srazy Petrovic?
Setkání se koná každý rok v jiných Petrovicích, tedy i v jiném kraji. Prezentují se hlavně hasiči, protože Petrovičtí se začali scházet právě kvůli společné zálibě, a tou je podpora sborů dobrovolných hasičů. Na Slovensko navíc jezdí i mládež na výměnné tábory, což má také velký ohlas.

Dočkáme se nějakého setkání Petrovic v blízké době i na Blanensku?
Letos by se setkání mělo konat v květnu v Sušici. Příští rok bude desetileté výročí zahájení spolupráce mezi Petrovicemi, tak bychom při té příležitosti chtěli setkání udělat zde na Blanensku.