Vyškovský Březňák, Slavkovská jedenáctka. A brzy se do rodiny piv z Vyškovska připojí i pivo z Topolan. Jan Michalík, který tam staví nový minipivovar, by ho totiž chtěl už za měsíc kolaudovat. Ochutnat topolanský chmelový mok tak bude zřejmě možné už letos.

Jestli se kolaudace povede, nebude už spuštění provozu nic bránit. „Bohužel mě zdržovaly administrativní problémy, takže původní termín naplánovaný na konec loňského roku se nepodařil. Ale věřím tomu, že teď už je vše na dobré cestě a do měsíce bych mohl kolaudovat," podotkl Michalík.

Malá produkce

Oproti vyškovskému i slavkovskému pivovaru se bude jednat skutečně o malou produkci. Ročně by se mohlo vařit až pět set hektolitrů. „Nejdřív to budou jen piva plzeňského typu. Poptávka po pivních speciálech je však velká, takže předpokládám, že později začneme vařit i je. Všechna piva budou samozřejmě nefiltrovaná a nepasterizovaná," upozornil už před časem Michalík.

To slavkovský pivovar, který otevřela letos v únoru společnost Destila, už svůj sortiment rozšířil. „Zpočátku jsme nabízeli jen světlou desítku, dvanáctku a pšeničnou dvanáctku. Teď už prodáváme i černou třináctku s názvem Slavkovský kancléř," uvedl za podnik Jiří Hořava mladší.

Právě černá novinka je však momentálně spíš v útlumu. „Je silnější, a tak s příchodem teplých dní se do popředí dostává lehčí pivo čili dvanáctka a desítka. Tmavá piva jsou spíš zimní. Ale i přesto je o ně docela zájem," podotkl Hořava.

A zájem je mezi lokálními podniky i o ostatní nabídku. „Průběžně to narůstá, zpočátku jsme zaváželi stylem ochutnejte, uvidíte, teď už máme stálý okruh odběratelů," doplnil Hořava.

To vyškovský pivovar momentálně naopak řeší problém s menším zájmem o své produkty. Cítí se totiž poškozený tvrzením časopisu dTest, který před časem uveřejnil analýzu, podle níž obsahoval lahvový Tmavý Džbán nebezpečné plísně, a tak řeší právní kroky. „V současnosti nemůžu potvrdit ani vyvrátit, jestli už firma podala trestní oznámení na dotyčný časopis, protože to je záležitostí nejvyššího vedení. Určitě však máme v úmyslu se tomuto nařčení bránit právní cestou," prohlásil vedoucí obchodu a marketingu vyškovského pivovaru Roman Holoubek.

Hned po zveřejnění informace totiž podniku podle jeho tvrzení výrazně klesl prodej zmíněného piva. „Teď už se situace mírně zlepšila, ale pořád to v porovnání se stejným obdobím v loňském roce není příliš dobré," informoval Holoubek.

Podle časopisu dTest pivovar pochybil. „Test odhalil celkem pět výrobků, které obsahovaly vyšší podíl mykotoxinů. K překročení poloviny přípustné denní dávky stačí průměrnému konzumentovi vypít pouhý litr některého z nich. Jedním z těchto pěti výrobků je vyškovský Tmavý Džbán," potvrdil manažer testování časopisu dTest Václav Beneš. Mykotoxiny jsou toxické produkty plísní, které napadají klasy sladovnického ječmene.

Pivovar si však nechal zpracovat vlastní test, který výsledky zveřejněné časopisem popírá. „Akreditovaná a mezinárodně uznávaná laboratoř Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského kontrolním testem prokázala, že skutečný obsah mykotoxinů je nepatrný," prohlásil ředitel vyškovského pivovaru Miloš Hrabák.