„Většinou najdu alobaly nebo vršky od piva. Ale občas se zadaří," sdělil Rozsýval. Štěstěna mu přála nedávno, kdy objevil srp a náramky z mladší doby bronzové. Odevzdal je do Muzea Boskovicka, se kterým spolupracuje.

Podobných nadšenců je na Blanensku nyní na podzim jako máku. Často se pohybují například na pozemcích, které obhospodařuje společnost ZEAS Lysice. „Někdy je vídám i každý den. Po sklizni a těsně po zasetí jich na polích přibylo. Když byly porosty velké, tak do nich nechodili. Škodu nedělají, proto nám nevadí a nevyháníme je, " vylíčil ředitel společnosti Jiří Šafář.

Většina je slušná

Lidi, kteří si hrají na dobrodruha Indiana Jonese, potkává čím dál častěji i ředitel zemědělské společnosti Ledeko Petr Poláček. „Protože již máme po sklizni, neřešíme to. Většina z nich se nás navíc slušně přijde zeptat, jestli daný pozemek mohou prozkoumat," uvedl ředitel Ledeka Petr Poláček.

Někteří hledači doufají, že najdou poklad, díky kterému zbohatnou. Většinu z nich k pátrání ale vede zájem o historii. Láká je například zámecká obora na zámku v Kunštátě. „Spousta hledačů je slušných. Že jdou něco hledat, nám většinou předem nahlásí. Obvykle dokonce spolupracují s muzei a dalšími institucemi. Nejčastěji objeví třeba kulky ze zámecké střelnice z přelomu osmnáctého a devatenáctého století," sdělil kastelán zámku v Kunštátě Radim Štěpán.

Oblíbeným místem hledačů pokladů je například i okolí zámku v Letovicích. „Potkávám je pořád. Vždy jim říkám, ať mi polovinu dají, pokud něco najdou," usmál se majitel zámku Bohumil Vavříček.

Hledači často míří i do Pilského údolí a Boskovické brázdy, která už v minulosti vydala řadu bronzových předmětů. Archeoložka Muzea Boskovicka Zuzana Jarůšková potvrdila, že lovci pokladů se dělí na dvě skupiny. Jedna má dobré úmysly, druhá nekalé.

Někteří podle ní vykrádají lokality z dob keltského osídlení nebo z dob bronzové. „Způsobují značné historické a materiální škody. A pokud je neodhalí policie, tak na to ani nepřijdeme. Můžeme se to jen domnívat. Archeologická místa je možné ochránit i tak, že se po nich rozhází měděné špony. Detektor pak pípá všude možně a člověk najde spíše něco, co nemá cenu. Muselo by jich ale být opravdu hodně, u rozsáhlejších míst to stejně nebude mít požadovaný efekt, " vylíčila Jarůšková.

Našli granát

Další skupinou hledačů jsou milovníci dějin. „Zajímá je, jaký má daný předmět příběh a často umí určit jeho historickou cenu," uvedla archeoložka.

Pokud se některý ze ziskuchtivých nálezců svým objeveným pokladem někomu nepochlubí nebo jej neprodá na černém trhu, policisté jej obvykle neodhalí. „Řešíme asi jeden až dva případy ročně. Někteří pachatelé jsou fandové do vojenské historie, hledají například v oblastech, kde byly vojenské tábory. Z koníčku si však někdy chtějí udělat zdroj obživy," uvedl vedoucí policejního územního odboru Blansko Zdeněk Grénar.

Neobvyklé nejsou nálezy různé munice. Začátkem října objevili hledači na Blanensku hned dva pozůstatky střeliva z druhé světové války, nález oznámili policii. Munice ležela u koupaliště v Kunštátě, u silnice v Újezdu u Kunštátu pak fragment německého dělostřeleckého granátu.