Ve srovnání s dobou před čtyřmi lety je patrný úpadek pravicových ODS a TOP 09. Mírně oslabili také komunisté. Další strany či sdružení se z Břeclavska stáhly, naopak přibyly nové a další hlásí návrat. Úplně chybí parlamentní Úsvit přímé demokracie.

Lanžhotčan a dlouholetý člen ODS Antonín Hostina přisuzuje úpadek strany kauzám okolo bývalého premiéra Petra Nečase a jeho manželky Jany Nečasové, toho času Nagyové. ODS na volebním lístku v Lanžhotě není. „Někteří lidé vystoupili, spousta z nich cítila, že předchozí vedení strany nebylo to pravé ořechové. Jsem přesvědčený, že za sníženým zájmem o ODS v regionu je celostátní politika. A dokud budou ve straně lidé, kteří za sebe nejsou schopní vzít odpovědnost, budu mít členství pozastavené," reagoval Hostina.

Slova o snižujícím se zájmu potvrzují údaje Českého statistického úřadu. Pod hlavičkou občanských demokratů jde v regionu do „boje" 248 lidí, o čtyři roky dříve jich bylo více než čtyři sta.

Z pozic se stáhla také Strana práv občanů (SPO), která z názvu škrtla zřejmý příklon k prezidentu Miloši Zemanovi. Zatímco před čtyřmi lety se strana o hlasy voličů ucházela samostatně, letos má kandidátky společné s nezávislými sdruženími. V Břeclavi a Mikulově. „Je lepší, když se spojíte s někým spřízněným. Mohli jsme udělat samostatnou kandidátku, ale nakonec jsme se dohodli na společných," říkal šéf SPO V Břeclavi Miloslav Sale.

Příjemnější starosti mají momentálně lidovci. KDU-ČSL má ve volbách přes pět set lidí. Tedy o něco více než v minulém období. „Pociťujeme zvýšený zájem. Počet kandidátek v jednotlivých městech a obcích našeho okresu se nám zvedl z šestatřiceti na třiačtyřicet. Nejspíš je to celkovým vnímáním KDU-ČSL jako strany, která se dokázala obrodit a vrátit ke svým kořenům. Také si myslím, že se zvyšuje poptávka po konzervativních hodnotách," říkal okresní předseda lidovců Richard Zemánek.

Ten je přesvědčený, že za vzestupem výrazně stojí úspěch ve volbách do poslanecké sněmovny a účast ve vládě. „A také to, že nás reprezentují důvěryhodní lidé. Nedělají ostudu těm, kteří jsme v nejnižších patrech politiky," pokračuje předseda okresní organizace.

Vůbec nejpočetnější zastoupení mají v celkovém součtu nezávislá sdružení. Ta vznikají ve městech, ale i menších obcích. Někde jsou dokonce jedinou organizací, která vůbec sestavila kandidátku. Celkem se pod různými hlavičkami pouští do voleb na třináct set lidí.

Návrat na scénu ohlásila Strana zelených, která zaštítila hustopečské příznivce pod názvem Zdravé Hustopeče. „Zelení se u nás vrací po delší době. Sešli jsme se tři lidé, kteří tuto stranu vždy volili. Do letošních voleb jsme šli aktivně proto, že jsme cítili potřebu se někomu zodpovídat. Chtěli jsme, aby to mělo váhu. Budeme se snažit, aby se strana rozšířila i dále," uvedla její členka Ingrid Florusová.

Nově je ve hře také hnutí ANO, samostatné kandidátky má však jen v největších městech regionu. O pozornost se hlásí rovněž Svobodní. Naopak zmizely Věci Veřejné nebo Koruna Česká.