„Loni klub získal dotaci ve výši čtyř set třiceti tisíc korun, dvacetitisícový grant a osmdesátitisícovou mimořádnou dotaci. Odbor školství při vyúčtování těchto příspěvků zjistil, že příjemce špatně umístil jeden text, a to na originály faktur na místo vyhrazené pro údaje dodavatele. Tím byly doklady znehodnocené, ale protože nedošlo k překrytí žádného textu na fakturách, navrhl odbor školství smluvní pokuty pouze ve výši desetiny procenta z poskytnutých částek," přiblížila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Další sankce pak klubu hrozila, protože nepředložil do 31. ledna finanční vyúčtování čerpání dotace, grantu a mimořádné dotace. Dodal je až 3. února. „Odbor školství tak navrhl pokuty ve výši jednoho procenta z poskytnutých částek. Celková výše navržených sankcí dosahovala částky přesahující pět tisíc osm set korun," přiblížila mluvčí.

Navíc odbor zjistil porušení smlouvy tím, že klub nevrátil do 31. ledna nevyužitých víc než dvanáct a půl tisíce z dotace. To se stalo až 22. dubna. „Zadržením nepoužité části příjemce porušil rozpočtovou kázeň a za dobu prodlení je povinný zaplatit penále, které mírně přesahuje tisíc korun," dodala Bezdomniková.

Přes radu města se rozhodnutí o uložení pokut dostalo až před zastupitele. „Penále klub zaplatit musí, tam došlo k hrubějšímu porušení smlouvy. O dalších dvou pokutách však hlasovali. A jejich uložení neschválili," zmínila Bezdomniková.

Přehnané nároky

Někteří ze zastupitelů však nejsou spokojení. Ne kvůli odpuštění sankcí, důvodem jsou spíš přehnané nároky města při poskytování a vykazování dotací. „Nejde o jediný klub, u kterého jsme zaznamenali podobné pochybení. Skoro nikdy ale nejde o závažná porušení pravidel. Jsou to drobnosti, ale zatěžujeme je při dobrovolné práci s mládeží a jsou popotahovaní po zastupitelstvech," uvedla zastupitelka Dagmar Nepeřená.

Podle ní navíc nejde o jediný problém. „Věc vždy řeší příslušný odbor, následuje porada vedení, materiál postupuje do rady a nakonec k zastupitelům. Ztrácíme tak čas, papíry, potažmo peníze. V současné době jsou pravidla velkou úředničinou a pro malé kluby jsou složitá a zatěžující. A na vlastního auditora nemají peníze. Myslím proto, že by bylo vhodné vytvořit nová rozumná pravidla pro fungování vztahu mezi městem a neziskovými organizacemi," navrhla Nepeřená.

Interní audit je však povinný ze zákona. „Pravidla pro udělování dotací a grantů ale vytváříme až na některé části, které vycházejí přímo ze zákona, sami. Všichni při podobných případech, jaký jsme řešili s plavci, cítíme, že nejde o podstatná pochybení. Proto si myslím, že město má možnost je změnit. Jsme malé město a přitom zažíváme takového papírování, současně přitom kritizujeme za stejnou věc stát, případně Evropu," poukázala zastupitelka.

Zatížení pravidly vnímá i místostarosta města Karel Jurka. „Ve vedení už jsme se bavili o tom, jestli částky, které vynakládáme s úřadováním kolem takových případů, nejsou větší, než pokuty, které na nich případně vybíráme. Osobně jsem navíc pro to, abychom v takových případech pokuty neukládali," zmínil.

A podle jeho slov je možné, že se neziskovým organizacím při žádání a vykazování dotací od města blýská na lepší časy. „Řešíme určité změny v pravidlech, které by měly nastat v případě přidělování dotací a grantů i v jejich následném vyúčtování. Zkoumáme různé možnosti, aby byla v budoucnu vstřícnější, rádi bychom tak zmírnili tvrdé podmínky, které město má," přislíbil Jurka.

Dodal však, že kontrolám se nevyhnou. „Dotace a granty jsou přece jen z veřejných peněz," naznačil.