Dvě třetiny území, kde mají rodinné domy stát, vlastní město, zbytek patří soukromníkům a firmám. „Současným vlastníkům nabízíme výměnou za jejich stávající pozemky nové parcely, které jsou zhruba o dvacet procent menší. To kvůli budoucím cestám a inženýrským sítím. Rozdíl finančně vyrovnáváme. Někteří majitelé své pozemky už převedli," řekl veselský starosta Miloš Kozumplík.

Zároveň uvedl, že je už nachystaný geometrický plán na přerozdělení, s nímž musí souhlasit všichni vlastníci. „Pak předáme podklady katastrálnímu úřadu, který to zapíše. Ten se již dříve vyjádřil, že v tom nevidí problém. Musíme ještě zadat zastavovací studii," doplnil starosta.

Kdy by mohly stát první domy? „Příprava lokality před výstavbou bývá zpravidla pět až deset let. Teprve potom je možné začít stavět. Neznamená to ovšem, že se nyní v těchto místech nic neděje, řešíme například příjezdovou cestu v ulici Za Tratí," řekla Petra Pavková, mluvčí veselské radnice. Ta se dlouhodobě snaží o nalezení lokality pro rodinné nebo bytové domy. Už v roce 2002 měla připravený návrh, který ale kvůli změně legislativy a dalším problémům opustila. „Oproti návrhu, který padl v roce 2002, je tento zcela jiný. Původně tam měly být bytové domy, nyní město zajistí pouze inženýrské sítě," přiblížil Kozumplík.

Další příčinu objasňuje opoziční zastupitel Ivan Ohlídal. „O původním plánu jsme jednali v letech 2002 až 2006. Nevyšlo to hlavně z finančních důvodů," uvedl Ohlídal s tím, že ve městě je dlouhodobě málo vhodných ploch pro výstavbu domů. „Zajištění bytů a domů ve Veselí je náš cíl, současný návrh podporujeme," prohlásil Ohlídal.

Podobného názoru je i exstarosta Jaroslav Hanák. „Veselané vždy měli zájem stavět, ale město jim dlouho nemohlo poskytnout pozemky, proto stavěli v okolních obcích. Zájem o výstavbu bude, i když pesimisté poukazují na snižující se počet obyvatel. Ačkoliv jsme v opozici, byli jsme při přípravách a s celým projektem souhlasíme," uvedl bývalý starosta a nynější zastupitel.

Získaný pozemek v připravované lokalitě musí vlastník užít pro výstavbu do pěti let. „Jinak podle dohody převede práva na někoho jiného. Není možné, aby město zajistilo inženýrské sítě pro parcely, kde pak nebude nic postavené," dokončil starosta Kozumplík.

Radnice počítá téměř se sto padesáti miliony korun na inženýrské sítě. Zástavba lokality novými domy potrvá padesát až osmdesát let.

ROMAN DOLEJSKÝ