„Čističkou se výrazně zabývat nemusíme, ta je nová, takže s ní problémy nejsou. Chceme se spíš komplexně zaměřit na čistotu ovzduší a obecně životního prostředí. V tomto případě vycházíme z připravovaného zákona, který má právě čistotu prostředí řešit," přiblížil starosta Rašovic Jiří Raušer.

Řešení nechce odkládat. „Budu rád, pokud začneme už příští rok. Ale záleží, jak k věci přistoupí zastupitelstvo a kdy budou zpracované veškeré potřebné podklady. I já už jsem dostal několik úkolů k řešení. Ale napříč zastupitelstvem je snaha se situací zabývat, čehož si cením," uvedl Raušer.

Místní domácnosti se tak budou muset připravit na malý test. „Chceme například zajistit monitoring domů a zjistit, jestli někdo nespaluje to, co nemá. Je třeba tuto věc korigovat, aby celková situace nedospěla k tomu, že každý bude pálit, co mu přijde pod ruku. Podle toho pak naplánujeme další postup," nastínil.

Chtějí informovat

Spalováním plastových lahví, polystyrenu, chemicky ošetřeného dřeva nebo nápojových kartonů vznikají nebezpečné látky, které ohrožují lidské zdraví. Plány obce však podle něj rozhodně nestojí na tom, že by se v obci nedalo dýchat nebo trpěla na znečištění více než okolí. „Konkrétní výsledky ale zatím neznáme. Větší jistotu nám dá právě chystaný monitoring," dodal Raušer.

Akce má mít i další smysl. Osvětu. „Chceme dát lidem na vědomí, že nějaký takový zákon bude existovat. Ne každý totiž jejich vydávání sleduje. I když by měl," doplnil rašovický starosta.