Manželé Pelíškovi z Blanska se propadli do dluhové pasti. Vlastní nedbalostí a neschopností myslet dopředu. Rozhodli se zveřejnit číslo účtu, na který jim lidé mohou posílat peníze. Ty teď potřebují ze všeho nejvíc. Zveřejnění jejich příběhu na stránkách Blanenského deníku Rovnost však vyvolalo až nečekaně odmítavou reakci veřejnosti.

Dana Pelíšková si webovou diskuzi pod článkem přečetla. „Nemůžu uvěřit tomu, kolik je v lidech zlosti. Naprostá většina příspěvků se naší rodině vysmívá a oponuje nám naprosto smyšlenými argumenty. Přesto jsem ráda alespoň za těch pár soucitných reakcí," shrnula matka šesti dětí.

… aneb pomoz si sám

Lidé rodině vyčítají ledacos, ale nejvíc jim patrně vadí, že svou situaci řeší prostřednictvím médií. „Jaképak posílání peněz? Zadlužili se sami. Zajímá někoho, že jsem byla vykradena a jsem bez financí? Skládá se na mě někdo? Všichni na to kašlou a budoucnost musím vyřešit sama," reagovala třeba diskutující pod přezdívkou Slunečnice.

Rodina se pro inzerát rozhodla až na radu jiných. „Poté, co o nás byla odvysílána televizní reportáž, se nás lidé ptali, kam by nám mohli poslat nějaký příspěvek. Slyšela jsem, že někteří dokonce volali na městský úřad. Vyzkoušeli jsme mnoho jiných možností, ale po poradě s naší právničkou jsme se rozhodli zkusit formu inzerátu," vysvětlila Pelíšková.

Trnem v oku diskutujících se stalo především to, že mají Pelíškovi navzdory dlouhodobě špatné finanční situaci tolik dětí. „Myslím si o sobě, že mám silné sociální cítění, ale co je moc, to je moc. Mé tři děti studují, ale s manželem oba pracujeme a máme se co otáčet. Mít šest dětí bylo svobodné rozhodnutí manželů Pelíškových, tak ať si teď nestěžují," míní diskutující pod jménem Jana.

Pelíšková přiznává, že některé děti byly neplánované. „Bohužel trpím onemocněním štítné žlázy, které má za následek mé problémy s nadváhou. A kvůli ní mi několikrát selhaly antikoncepční pilulky. To ale neznamená, že bych někdy uvažovala o jiném řešení, než se o své narozené dítě nějakým způsobem postarat," zdůraznila.

Manželé se s žádostí o pomoc nemohou obrátit ani na své blízké. „Manželův otec je v invalidním důchodu a mí rodiče se s námi odmítají stýkat, natož aby nám pomohli. Mladší děti ani neví, jak vypadají," konstatovala Pelíšková.

Volná vstupenka

Lidé poukazují i na to, že rodina někdy zajde do kina a na koupaliště. „Když máme jen minimální možnost, chceme dětem dopřát alespoň zlomek toho, co je pro ostatní běžné. Na koupališti jsme letos byli dvakrát a donesli jsme si vlastní občerstvení. Do kina jsme šli jen díky nabídnuté volné vstupence," uvedla Pelíšková.

Brněnského psychologa Jiřího Brančíka vyznění celé diskuze nepřekvapilo. „Vždycky se najdou závistiví nebo nepřejícní jedinci. Hlavním impulsem však podle mě bylo to, že rodina díky zveřejnění čísla účtu získala oproti ostatním lidem výhodu, což někdo může brát jako nespravedlnost," řekl. Důvodů, proč tolik výtek sklidila právě tato rodina, je podle něj více. „Společnost vždycky dráždí především rozdíl mezi stavem, do kterého se někdo dostal shodou nešťastných okolností, a tím, když si někdo za problémy může sám," poznamenal Brančík.

Podle Blanky Bendové z blanenské oblastní charity podobných případů v regionu přibývá. „Často se jedná o mladé rodiny s dětmi, které se rozhodly osamostatnit, ale prostě se jim to nepodařilo," podotkla. Přesto si nemyslí, že by takoví lidé měli propadat beznaději. „Možností mají dostatek, hlavní je, aby se snažili se svou situací sami něco udělat. Podání inzerátu se mně zdá až jako krajní varianta," dodala Bendová.

Pelíšková si podle svých slov při mateřské dovolené hledá práci a její manžel chodí do zaměstnání většinou i o víkendech. Jeho plat společně s rodičovským příspěvkem a přídavky na děti ale nedokáží pokrýt vysoké měsíční splátky na půjčky.