„Vadí mi, když na sport jde skoro pět milionů a do vzdělávání a vědy jen sto osmdesát tisíc korun. Také na podporu životního prostředí je vyčleněná minimální suma. Argumentuje se tím, že sport je masový, navíc jsou prý poměry žádajících a jednotlivých částek zachované. Mě ale tyto hrátky s čísly nezajímají. A fascinuje mě, když pravicoví členové zastupitelstva argumentují kvantitou. To se vracíme do padesátých let minulého století," byl rozhořčený Mikulka.

Podpora sportu je podle něj ve Vyškově nadstandardní. „Budu se muset podívat jak na procentuální, tak na reálná čísla v jiných městech a porovnat je s Vyškovem," poznamenal Mikulka s tím, že má problém i s některými konkrétními subjekty, které získaly dotace. „Například nechápu, proč podporujeme festivaly, u kterých opravdu nevím, co mají společného s Vyškovem," namítl.Pro zvětšení klikněte.

Podobný názor mají i někteří Vyškované. Že každoročně přitéká obrovská částka do sportu na úkor jiných odvětví, si myslí třeba Tereza Konečná. „ Vyškov má mnoho dalších oblastí, do kterých by peníze měly směřovat. Uvítala bych například větší podporu kultury, ale třeba právě i vzdělávání. Přijde mi, že jsou oblasti, pro které se hledají peníze velmi lehce, a naopak takové, do kterých radnice prostě investovat nechce," je přesvědčená Vyškovanka.

Práce velkého týmu

Mikulka má ke všemu pocit, že byl návrh tvořený velmi narychlo a navíc v úzké skupině lidí. Celý proces prý byl chaotický a nahodilý. „To je podivný mechanismus, který se mi nelíbí. Pokud by to tak mělo pokračovat i v budoucnu, budu muset přehodnotit své působení v aktuálním složení vedení města," prohlásil zastupitel.

Podle místostarosty Karla Jurky (ODS) má každý zastupitel v případě nesouhlasu možnost podat návrh, o kterém se pak hlasuje. „Pan Mikulka ale na zastupitelstvu žádný podnět nepodal," podotkl Jurka.

Rozhodně nesouhlasí s tím, že je příprava rozdělovaní dotací podceněná. „Zabývá se jí velký tým lidí. Jednotlivé odbory zpracovávají žádosti, následně dávají doporučení a předkládají vedení města stanoviska v podobě návrhu. My si vše prostudujeme a dáváme návrh radě. Ta dál diskutuje. Částky do padesáti tisíc pak schvalují právě radní, ostatní se předkládají zastupitelům," popsal proces Jurka.

Ani starosta Karel Goldemund (ČSSD) si žádného chaosu není vědomý. „A co se týká jednotlivých oblastí, do kterých peníze směřovaly, vše zůstalo víceméně při starém, a to jak jejich rozdělení mezi subjekty, tak částky. Hodně záleží na tom, kolik žádostí k nám z jednotlivých oblastí směřuje. Ze sportu jich pravidelně chodí nejvíc," vysvětlil Goldemund.

Třeba poskytovatelům registrovaných sociálních služeb město přidělilo už koncem roku přes čtyři miliony sedm set tisíc. „Byly vyčleněné v rozpočtu na letošní rok. Částku jsme rozdělili mezi deset subjektů," řekla mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková.