Členové sdružení jsou na svůj úspěch hrdí. „Z dvaceti stromů navržených ke skácení ve Smetanových sadech se díky našim připomínkám podařilo zachránit šestnáct. Jsou to čtyři kaštany, dva akáty, devět javorů a jeden jasan ztepilý. Ze čtyř stromů, jež se mají kácet, jedna vrba v průběhu řízení spadla samovolně," vyjmenoval předseda sdružení Zelený Vyškov Ivan Novotný.

Zkrátí ho napůl

Dodal, že další ze zmíněných čtyř stromů je smrk ztepilý. „Vzhledem k tomu, že v něm hnízdí strakapoud a strom roste na místě, kde lidem nehrozí nebezpečí, mu snad kmen jen zkrátí na polovinu," řekl Novotný. Připomněl, že město se zároveň zavázalo vysadit jako náhradu ve Smetanových sadech osm nových listnatých stromů.

Vedoucí vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek ve vydaném rozhodnutí uvedl, že vzhledem k připomínkám, které v průběhu řízení ohledně kácení vzneslo občanské sdružení, povolil úřad skácet stromy, které jsou nebezpečné. „Jejich zdravotní stav je natolik špatný, že svým růstem ohrožují své okolí. Vzhledem k tomu, že se jedná o frekventovanou část Vyškova, je jejich pokácení nanejvýš nutné," zdůvodnil rozhodnutí Kutálek. Doplnil, že zbývající dřeviny se budou znovu posuzovat a o jejich případném pokácení se rozhodne letos na podzim.

Ohledně kácení se ve městě už dlouho vede živá diskuse. Lidem se totiž často nelíbí, že stromy musejí k zemi. Vyškovský starosta Karel Goldemund je však ujišťuje, že za každý skácený strom město vysadí nový. „Nechceme mít betonový Vyškov, naopak. Už nám roste nový park směrem na Dědice, kolem Kačence plánujeme oddechovou zónu. Chceme mít město příjemné pro život," vysvětlil přednedávnem starosta.

Vyškov však není jediné město v regionu, kde kvůli kácení stromů vznikají občanská sdružení. Hned dvě mají například v Bučovicích. Tam se v poslední době hodně mluvilo o kácení borovic v Kloboučkách, které lidé odboru životního prostředí vyčítali. Stromy musely k zemi kvůli tomu, že podle firmy E.on stály v ochranném pásmu pod elektrickým vedením.

S tím však někteří lidé nesouhlasili. „Stromy neohrožovaly elektrické vedení, protože jsme je pravidelně zkracovali, a přímo pod dráty byly navíc jen dva stromy, ostatní byly úplně mimo. Byly pokácené úplně zbytečně, kvůli lhostejnosti úředníků z městského úřadu," postěžovala si přímo na stránkách města například Martina Radochová.

Na cizím pozemku

Vedoucí bučovického odboru životního prostředí Miloslav Babyrád však upozornil, že město o kácení nerozhodovalo. „Lidé kdysi vysázeli bez povolení na cizí pozemek kolem osmi borovic, shodou okolností v ochranném pásmu u vodního toku a v ochranném pásmu nadzemního vedení elektřiny. Správce energetické společnosti dal proto popud k jejich pokácení," řekl Babyrád.

Protože šlo podle něj o stromy takzvaně podlimitní, tedy malých rozměrů, nepodléhaly rozhodnutí odboru životního prostředí. „V tomto případě jsou majitelem pozemku Lesy České republiky, které také kácení odsouhlasily a energetická společnost si to zařídila. My tam plánujeme případně náhradní keřovou výsadbu," doplnil Babyrád.