Před rokem rozhodli brněnští radní i přes odpor místních o její demolici. Na opravy totiž nemají peníze a provoz je nerentabilní. Smuteční síň na hřbitově v Židenicích přesto stále stojí. Lidem, kteří o její zachování bojují, zůstává paradoxně naděje také kvůli nedostatku peněz.

Brno totiž nemá nejen čtyřicet milionů korun na opravu, ale ani potřebných pět milionů korun na zbourání. „V nejbližší době není bourání síně v plánu. Správa hřbitovů budovu jen zabezpečila proti vandalům a zlodějům nějakými plůtky a mřížemi. Další kroky jsme nepodnikli kvůli nedostatku peněz," přiznal náměstek brněnského primátora odpovědný za životní prostředí Ladislav Macek.

Kdy bude město síň bourat, se podle něho dá říct jen těžko. „Letos to určitě nebude. Byl jsem u jednání o rozpočtu pro příští rok a podle nich to vypadá, že i pro příští rok můžeme říct jen možná," řekl Macek.

Místní vidí ve zdržení možnost ještě zabojovat o záchranu budovy, kterou město postavilo podle návrhu architekta Ivana Rullera a provozovalo ji do roku 2007. „Podle mne se smuteční síň na hřbitov hodí. Myslím, že je nesmysl ji teď zbourat, a pak si třeba za pět let vzpomenout, že ji vlastně potřebujeme," poznamenala třeba Romana Pospíšilová.

Kostel jako náhrada

Omezené možnosti obřadů už teď dělají v městské části problémy. „Pokud lidé pohřbívají blízkého v Židenicích a nechtějí obřad na centrálním hřbitově, tak se využívá kostel. Další možností je průvod, který jde od hlavní brány k hrobu. V takovém případě ale může obřad ovlivnit počasí. Pokud je účastníků méně, nanejvýš tak sedm, mohou vy-užít obřadní síň naší firmy, která je v Křídlovické ulici," uvedl už dřív Zdeněk Mlynář z pohřební služby Nostalgie.

Za zachování smuteční síně bojovali před rokem představitelé městské části Židenice. Teď už ale takový boj nevidí reálně. „Máme pořád stejný postoj. Jsme pro zachování síně. Ale je mi jasné, že v době recese město těžko najde potřebné miliony. Není jich dost ani na základní věci, třeba pro školy. Brno přišlo o dvě stě dvacet milionů korun z rozpočtového určení daní, o dalších čtyřicet pak na dotaci od ministerstva školství," konstatoval židenický starosta Roman Vašina.

Podle ředitele Správy hřbitovů města Brna Marka Šamšuly je možnost záchrany smuteční síně v zásahu soukromníka. „S městem jednala společnost, která dávala nějaký návrh na využití. Je to složité, protože podle územního plánu musí být budova využívaná pro pohřebnictví. Ale pokud se někdo objeví a budovu na vlastní náklady opraví, uvítáme to. Každopádně bychom trvali na tom, abychom tam stále mohli dělat obřady," řekl Šamšula.

Náměstek Macek však optimismus mírní. „Objevili se nějací zájemci s různými nápady. Ale nevím o žádném záměru, který by vyhovoval charakteru a umístění budovy v ochranném pásmu hřbitova. Slyšel jsem také o domě pro důchodce, ale to skutečně není vhodné," řekl Macek.

Podle něho bude pro soukromníka složité dát budově účel. „Mě osobně nenapadá reálný způsob využití," poznamenal náměstek.