Městys převzal historickou budovu od sokolů před třemi lety a právě tehdy se ocitla v začarovaném kruhu. „Před čtyřmi pěti lety jsme sokolům nabídli možnost získat dotaci, ale oni byli proti. Proč? To nechci komentovat," uvedl starosta Lysic Luděk Baláč.

20milionů korun. To je nejmenší částka, kterou by Lysičtí zaplatili za rekonstrukci sokolovny.

V té době by podle něj stála oprava dvacet milionů korun. „Nyní bude potřebné investovat do rekonstrukce ještě vyšší částku. Je tedy jasné, že bez dotací se do toho pustit nemůžeme. Budova vyžaduje celkovou rekonstrukci od základů. Potřebuje novou střechu, elektřinu či omítky," vysvětlil Baláč.

Před časem Lysičtí pořídili studii, která počítá s kompletní proměnou sokolovny. V dokumentu se mluví o tom, že kromě pódia, zázemí pro vystupující a sálu by v budově byla i terasa s posezením, cukrárna, restaurace a byt pro správce. Plány ale zatím zapadají prachem na dně šuplíku. „Nyní se snažíme sokolovnu alespoň udržovat v provozuschopném stavu a částečně zamezit jejímu dalšímu chátrání. Vyměnili jsme tam kotle nebo jsme vymalovali," popsal lysický starosta.

Akcí je v současnosti v lysické sokolovně podle obyvatel žalostně málo. Občas se tam koná divadelní představení, ples či prodejní akce.

Podobné je to v sokolovně v Černé Hoře. „Pořádáme maximálně deset akcí ročně. Například karneval, přednášky nebo turnaje v badmintonu. Třeba naši hasiči ale pořádají ples v Bořitově, kde mají mnohem lepší zázemí," povzdechl si starosta Tělovýchovné jednoty Sokol v Černé Hoře Jaroslav Žáček.

Trápí ho, že v budově lidé nemohou cvičit. A to proto, že náklady na vytápění jsou příliš vysoké a nejsou na ně peníze. „Vůbec tam netopíme, stálo by to sto padesát tisíc korun ročně," uvedl Žáček. Kdyby byla sokolovna podle Žáčka opravená, lákala by návštěvníky i pořadatele. Od osmdesátých let na ni však ruce dělníků pořádně nesáhly. „Není jiná možnost než pokusit se požádat o dotaci ve spolupráci s městem. Sami bychom peníze nezískali. Po rekonstrukci už volá střecha, do které částečně zatéká, nebo osvětlení," upřesnil Žáček.

Obyvatelé Skalice nad Svitavou svou vlastní sokolovnu nikdy neměli. Zabavit se na plesech či oslavách narozenin ale přece jen bylo kde. V hostinci s velkým společenským sálem. Před třemi lety však majitel jeho dveře nadobro zavřel. A radost lidí ze zařízení, které jim plně vynahrazovalo sokolovnu, definitivně skončila. „Nový majitel chce prý hostinec opět otevřít v příštím roce. Tak nyní vyčkáváme. Pokud se tak nestane, budeme se zřejmě snažit odkoupit budovu naproti kostelu a proměnit ji v kulturní středisko. Nyní o tom jednáme," řekl starosta Skalice nad Svitavou Richard Černý.

Zrenovovanou sokolovnou, která se stala centrem veškeré kultury ve městě, se mohou už pár let chlubit v Rájci- -Jestřebí. Předtím budova dlouho chátrala, Ráječtí museli za plesy a jinou zábavou dojíždět do okolí. „Na opravu sokolovny jsme získali přes čtyřiadvacet milionů korun z Regionálního operačního programu Jihovýchod," připomněl starosta Rájce- -Jestřebí Pavel Perout.