Všechno musíme povolit. A něco už předem vylučujeme. Taková novinka platí pro všechny, kteří chtějí stavět v okolí Královopolských tunelů. Musí se jít nejdříve zeptat na Ředitelství silnic a dálnic. Úřad městské části Královo Pole totiž vyhlásil takzvané ochranné pásmo, které má zamezit poškození tunelů protínajících i Žabovřesky. Přesto se lidem i představitelům radnic ulevilo. Vyhlášení ochranného pásma totiž znamená ukončení úplné stavební uzávěry.

Pokud se nikdo neodvolá, začne rozhodnutí o ochraně platit v lednu příštího roku. „Platnost jsme stanovili na dobu neurčitou," potvrdil Petr Holyszewski ze stavebního úřadu královopolské radnice.

Podle něj nemá opatření chránit jen podzemní dílo. „Snižuje také riziko poškození budov, silnic i inženýrských sítí nad tunely," uvedl Holyszewski.

Ochranné pásmo vede nad oběma tubusy tunelu v Dobrovského ulici a v jejich okolí. „Je široké mezi třiceti a padesáti metry," uvedl koordinátor stavby brněnského velkého městského okruhu Martin Kolátor z Ředitelství silnic a dálnic.

Zároveň zdůraznil, že rozhodnutí úřadu je pro budoucí stavebníky pozitivní zpráva. „Při stavbě tunelů platila nad nimi i v okolí stavební uzávěra. Nesmělo se tam tedy stavět vůbec nic. Nyní musí jen ten, kdo chce stavět či opravovat, přijít na ředitelství zažádat o naše dobrozdání pro stavební úřad," řekl Kolátor.

Silničáři podle něj každý případ posoudí individuálně. „Už za sebou máme první případ. Byli tu stavebníci z Vodovy ulice. Povolení dostali, jejich stavba se tunelů nijak nedotkla. Naopak zcela určitě nemůže nikdo vrtat třeba studnu pro tepelné čerpadlo. Provrtal by se do tunelu," upozornil Kolátor.

Skončení uzávěry vyhovuje například Petře Stodůlkové. „Chceme se nastěhovat k matce, která ovdověla, a zároveň její rodinný domek zrekonstruovat. Když ale v zemi vrtali, nedovolili nám to," podotkla žena.

Konec uzávěry uvítal i královopolský starosta Roman Vykoukal. „Její nutnost jsme chápali kvůli možným propadům hlíny a podobně. Teď předpokládáme, že pokud nehrozí nebezpečí, silničáři stavby povolí," řekl.

Tunely za třináct miliard korun stavělo ředitelství s městem Brnem od roku 2008 do letošního září. V rizikovém podloží z plastických jílů. Ukončení prací je dobrá zpráva i pro obyvatele patnáctky nájemních domů nad tunely, kteří chtějí byty od města odkoupit.

Kvůli uzávěře muselo město byty z privatizace vyřadit. „Nyní jsme je na seznam pro prodej opět zařadili," uvedl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Podle něj mají všichni nájemníci o byty zájem. „Zhruba polovina už dostala konkrétní nabídku," řekl Pospíšil. Silničáři ujišťují, že domy nad tunely jsou mimo nebezpečí. „Území jsme stabilizovali. Posuny půdy jsou maximálně milimetrové. Tedy jako kdekoliv jinde," řekl Kolátor. Dodal, že ředitelství finišuje s opravami domů, které ražba tunelů poškodila.