Osmadvacetiletá rodačka z Litoměřic studenty učila, co obnáší být lovkyní zvěře v jedenadvacátém století. „Univerzita mě na přednášku pozvala a já kývla. Myslím, že už mám co říct ke srovnávání lovu v České republice, Africe a Americe," uvedla. Nejcennější trofejí je pro Fialovou jelenec běloocasý, kterého ulovila ve Spojených státech amerických, nebo africký pštros.

Na univerzitě se kromě posluchačů přednášky sešly desítky protestujících. Vybavili se transparenty s hesly jako Stop vraždění zvířat nebo Vražda není zábava. A taky se na protest pomalovali červenou barvou. „Fialová chce vnést do České republiky amerikanismus. Nelíbí se nám zabíjení pro zábavu, to je jeden z důvodů, proč se účastním. Vzdělávací systém díky této přednášce spolupracuje s lidmi, kteří nemilosrdným způsobem nakládají se životem živých bytostí," řekl například Milan Jeglík ze spolku Prales dětem.

Protestující si pro Fialovou připravili taky vejce a rajčata, aby je po lovkyni házeli. Před univerzitou ani na jejích chodbách se však ženy díky zvýšeným bezpečnostním opatřením nedočkali.

Fialová z protestujících strach neměla. „Lovím ráda proto, že mě to baví. Určitě se nikdy nebudu omlouvat za to, že jsem lovec. A když se nebojím lvů, tak se nebudu bát lidí, kteří jsou silní hlavně na internetu," uvedla.

Mendelova univerzita se za přednášející postavila. „Má na lovení licenci. V zemích, kde to dělá, je lov legální. Její zkušenosti jsou pro nás cenné a chceme, aby je předala našim studentům. Vyzná se v kontrolovaném lovu a ochraně zvířat při hospodaření," vysvětlil mluvčí školy Radovan Kramář, proč Fialovou na univerzitu pozvali.

Kontroverzní prezentace

Protestujícím nejvíc vadilo, jakým způsobem žena úlovky, i vzácná zvířata jako lvy a žirafy, prezentuje. S trofejemi se fotografuje a pravidelně s nimi seznamuje odběratele na sociálních sítích.

To je podle myslivce Nasera Oweise špatně. „Každý myslivec se chce pochlubit úlovkem. Já bych to ale takto neprezentoval. Trofej bych vyfotil a pochlubil se kamarádům. Tato prezentace může poškodit pohled na současnou myslivost. Člověk, který myslivost nezná, to pochopí jinak než by měl," řekl.

Fialová s tím souhlasí. „Rozhodně to může poškozovat pohled na myslivost. Ten už ale v České republice špatný je. A nikdo nedělá nic pro to, aby myslivost lidem přiblížil. Někdo takový by měl vystupovat v novinách nebo v televizi a přibližovat lidem příběhy z každodenního života myslivce. Tak, jako to děláme v Americe. Chápu ale, že jsem extrém. Dělám něco odlišného, nestarám se jen o zvířata v oboře," podotkla.

Proti aktivitám Fialové se staví i brněnské Hnutí Duha. „Střílení divokých zvířat nevidíme jako alternativu. Nemůžeme ale zjednodušeně říct: zakažme lov a ať si lidé v Africe pomůžou sami. Je otázka, jak by byl africký stát schopný zajistit ochranu zvířat bez legálního lovu. Je však dobré, že se o tomto problému díky podobným akcím vede debata," vysvětlil mluvčí hnutí Jiří Koželouh.